Rozwód czy separacja? Co ciekawe, wcale nie tak dużo par zadaje sobie to pytanie. Zdecydowana większość klientów zwraca się z prośbą o wsparcie w sprawie o rozwód, jednocześnie nie widząc żadnej szansy na uratowanie małżeństwa. Separacja niekiedy może być dobrą alternatywą dla rozwodu, zatem warto wiedzieć czym jest i jakie ma konsekwencje.
Rozwód – Adwokat Warszawa
Do rozwiązania małżeństwa przez rozwód dochodzi wtedy, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Co istotne, rozkład pożycia jest przy tym procesem rozciągniętym w czasie, a nie zdarzeniem jednorazowym. Przez rozkład pożycia całkowity rozumiemy ustanie wszystkich wspólności, które składają się na związek małżeński, a więc wspólnotę duchową (emocjonalną), fizyczną (współżycie fizyczne) oraz gospodarczą (prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego). Niemniej, istnienie pomiędzy małżonkami pewnych elementów więzi gospodarczej (np. dalsze wspólne zamieszkiwanie z uwagi na sytuację ekonomiczną) w realiach konkretnej sprawy może mimo to świadczyć o tym, że rozkład pożycia jest całkowity. Trwałość rozkładu pożycia oznacza, że nie ma szans na uratowanie małżeństwa.
Separacja – Adwokat Warszawa
Separacja jest alternatywą rozwodu. Orzeczenia przez sąd separacji może dochodzić każdy z małżonków, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, ale który nie ma charakteru trwałego, a więc istnieje jeszcze szansa na uratowanie małżeństwa.
Postępowanie nieprocesowe
W przeciwieństwie do postępowania rozwodowego, separacja może zostać rozpoznana przez sąd w postępowaniu nieprocesowym. Dotyczy to przypadków, gdy małżonkowie wystąpią ze zgodnym wnioskiem o orzeczenie separacji, a jednocześnie nie mają oni wspólnych małoletnich dzieci. W takiej sytuacji sąd jest związany zgodnym wnioskiem stron i orzeka o separacji pomiędzy małżonkami w trybie postępowania nieprocesowego.
Kiedy sąd nie może orzec separacji?
Nawet jeżeli doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, sąd nie może orzec separacji, jeżeli w jej skutek miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Są to analogiczne przesłanki tzw. negatywne do wydania orzeczenia przez sąd, co w przypadku rozwodu.
Separacja a rozwód
W sytuacji, gdy jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu, a żądanie rozwodu jest w realiach konkretnej sprawy uzasadnione, to sąd w takiej sprawie orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka w takiej sytuacji separację.
Jakie skutki prawne ma separacja w porównaniu do rozwodu? Co ciekawe, skutki prawomocnego orzeczenia separacji są takie same jak skutki prawomocnego orzeczenia rozwodu. Przy orzekaniu separacji sąd orzeka o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, i podobnie jak w rozwodzie może zaniechać orzekania o winie. Sąd wydaje także pozostałe rozstrzygnięcia, jak dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem.
Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, ale małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć nowego małżeństwa, chociaż brak jest już wzajemnego obowiązku zachowania wierności. Co do zasady, jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy.
Ponadto, wskutek prawomocnego orzeczenia separacji, podobnie jak w przypadku rozwodu, powstaje pomiędzy małżonkami ustrój rozdzielności majątkowej, a tym samym od tego momentu brak jest wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.
Zniesienie separacji
Każdy z małżonków może w każdej chwili żądać zniesienia separacji przez sąd. Co do zasady z chwilą zniesienia separacji powstaje między małżonkami na nowo ustawowy ustrój majątkowy, ale na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej.
Autor:
Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com
[…] Rozwód czy separacja? […]