Senior jako spadkodawca

Senior jako spadkodawca: wybrane zagadnienia prawa spadkowego

W tym tygodniu miałam przyjemność prowadzić wykład pt. „Senior jako spadkodawca: wybrane zagadnienia prawa spadkowego” w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej CAM przy al. Armii Ludowej 9 w Warszawie, które zostało zorganizowane wraz z Fundacją Wsparcia i Mediacji Pax Cordis.

Wystąpienia publiczne nigdy nie są łatwe i wymagają dużych pokładów pewności siebie, nawet dla prawnika. Liczna obecność i tak miłe przyjęcie szybko sprawiły, że praktycznie całkowicie zapomniałam o towarzyszącym mi tego dnia stresie. Było dużo pytań o praktyczne aspekty związane z dziedziczeniem, a spotkanie trwało ponad 2 godziny. To jasny przekaz, że takich wykładów trzeba organizować więcej, a wiedza z tego zakresu jest potrzebna każdemu – w każdym wieku!

Prawo cywilne to dziedzina prawa, która jest z nami obecna praktycznie w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Robiąc zakupy, składając reklamację na zepsuty odkurzacz, zawierając umowę sprzedaży samochodu – mamy do czynienia z prawem cywilnym. Podobnie będąc spadkobiercami albo przyszłymi spadkodawcami – mamy do czynienia z prawem cywilnym. Prawo spadkowe to gałąź prawa cywilnego, która reguluje przejście praw i obowiązków po śmierci zmarłego na uprawnione do tego osoby. Prawo spadkowe regulują przepisy ustawy kodeksu cywilnego.

Każdy z nas jest podmiotem prawa cywilnego. Prawo cywilne wyróżnia pojęcie osoby fizycznej, osoby prawnej, jednostki nieposiadającej osobowości prawnej czy przedsiębiorcy. Z punktu widzenia tematyki wykładu, którą jest prawo spadkowe, podczas spotkania skupiliśmy się na wyjaśnieniu pojęcia osoby fizycznej oraz jej zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych.

Senior jako spadkodawca: wybrane zagadnienia prawa spadkowego
Senior jako spadkodawca: wybrane zagadnienia prawa spadkowego

Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się między innymi kim są według prawa spadkowego, kiedy otwiera się spadek i co wchodzi w jego skład, czy na jakiej podstawie możemy nabyć spadek. Nauczyli się również jak sporządzić testament własnoręczny. Nie obyło się bez dyskusji na tematy, które zawsze budzą najwięcej zainteresowania i emocji, czyli dotyczące zachowku, darowizny i umowy dożywocia oraz wydziedziczenia.

Dziękuję za zaproszenie, tak liczną obecność i miły odbiór mojego wystąpienia! Gdyby pojawiły się jakieś pytania dotyczące tematyki wykładu, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

4 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x