Konsultacja prawna – czy jej potrzebuję?

Konsultacja prawna

Konsultacja prawna to zazwyczaj pierwszy kontakt klienta z profesjonalnym pełnomocnikiem. Pozwala na zapoznanie się przez adwokata ze sprawą, posiadanymi przez klienta dokumentami, jak również wstępne ustalenie dalszej drogi postępowania, szans oraz potencjalnego ryzyka. Pierwsza konsultacja prawna jest zazwyczaj odpłatna, właśnie z uwagi na szereg czasu, czynności i wiedzy, które oferuje prawnik przeprowadzając spotkanie z klientem. 

Konsultacja prawna – w jakich sprawach jest potrzebna?

Każdą sprawę należy oceniać indywidualnie. Wstępną konsultację prawną rekomendujemy klientom ze sprawami z zakresu prawa rodzinnego oraz w niektórych sprawach cywilnych. Zwłaszcza w tej pierwszej grupie spraw warto jest najpierw spotkać się z adwokatem, przedstawić całokształt sprawy i ustalić jaka droga postępowania będzie najkorzystniejsza. Obowiązkiem adwokata bowiem nie jest działać zgodnie z życzeniem klienta, a zgodnie z jego szeroko pojętym interesem. Decyzję co do działania podejmuje zatem adwokat w ramach swojej profesjonalnej wiedzy i doświadczenia, choć z uwzględnieniem potrzeb klienta, którego reprezentuje.

Ponadto, również niektóre sprawy cywilne wymagają wcześniejszego spotkania i analizy przysługujących klientowi praw i możliwych kroków do podjęcia. Dotyczy to w szczególności spraw o zasądzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia, w szczególności, jeśli w tle toczy się sprawa karna.

Niemniej, w niektórych przypadkach wstępna analiza nie jest niezbędna i można od razu przystąpić do czynności. Do spraw takich zaliczam między innymi windykację należności.

Ile kosztuje konsultacja prawna z adwokatem?

Konsultacja prawna, z uwagi na jej charakter, poświęcony czas, ilość przekazywanych klientowi informacji i odpowiedzialność, jaką z tego tytułu ponosi adwokat, jest z zasady odpłatna. Koszty konsultacji prawnych są różne i ustalane są indywidualnie przez każdego prawnika. Aktualny koszt konsultacji prawnej oraz orientacyjny koszt poszczególnych usług prawnych w mojej kancelarii mogą Państwo poznać w zakładce „Cennik„.

Jak wygląda spotkanie z adwokatem?

Umówienie się na konsultację z prawnikiem brzmi bardzo prozaicznie, ale jest to pierwszy ważny, jakże trudny, krok podejmowany przez klientów. Klienci często mają obawy dotyczące samego spotkania z adwokatem, jego przebiegu i tego, co mogą podczas takiego spotkania uzyskać. Jak wygląda spotkanie z adwokatem? Czy jest się czego obawiać?

Termin i forma spotkania

W niektórych sprawach, zwłaszcza rodzinnych i cywilnych, pierwsze spotkanie odbywa się zazwyczaj stacjonarnie. Klienci doceniają bezpośredni kontakt z prawnikiem, z którego wolą skorzystać. Niemniej, konsultacja z adwokatem może odbywać się także zdalnie, np. poprzez rozmowę telefoniczną, poradę drogą mailową albo poprzez spotkanie w formie wideokonferencji. Wybór formy spotkania należy ostatecznie do klienta. Jeśli nie wiesz, która forma będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia – porozmawiaj wstępnie na ten temat z adwokatem.

Przebieg spotkania

Wielu klientów obawia się tego jak wygląda konsultacja z adwokatem. W rzeczywistości jest to rozmowa, podczas której klient opowiada w wygodny dla siebie sposób o swojej sprawie i przedstawia ewentualne dokumenty, które posiada i które mogą mieć znaczenie dla prawnika.

Klient opowiada, a pełnomocnik dopytuje się o istotne dla niego, z punktu widzenia postępowania, kwestie. Nie ma więc potrzeby pamiętać o wszystkim, choć niektórzy klienci decydują się na zanotowanie istotnych dla siebie kwestii na kartce, którą zabierają ze sobą na konsultację. 

W trakcie konsultacji prawnik odpowiada na pytania klienta, wyjaśnia pojawiające się wątpliwości, przybliża przebieg postępowania, ocenia wstępnie szanse i ryzyka, informuje jakie kroki należy podjąć w danej sprawie i od czego zacząć.

Co ze sobą zabrać?

Co do zasady na pierwszą konsultację klient nie musi zabierać żadnych dokumentów. Niemniej, jeżeli posiada dokumenty dotyczące sprawy, warto je ze sobą zabrać.

Zapraszam do kontaktu pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

Adwokat Rozwód Warszawa

adw. Zuzanna Lewandowska PrawnikLewandowska.pl

Kim jestem? Specjalizuję się w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywałam także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowałam z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzę indywidualną praktykę adwokacką w Warszawie. Wspieram klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzę profil @prawniklewandowska, na którym dzielę się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie. Jestem również autorką bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika oraz licznych publikacji na łamach prasy i w serwisach tematycznych. 

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x