Alimenty na dziecko i ich wysokość

Rodzice żyjący w rozłączeniu często nie są w stanie porozumieć się co do wysokości uczestniczenia jednego z nich w kosztach utrzymania i wychowania dziecka w sytuacji, gdy drugi rodzic sprawuje wiodącą opiekę nad dzieckiem. Z tego względu w sądach rodzinnych zawsze toczy się duża liczba spraw o alimenty w określonej wysokości. Dzięki temu obydwie strony mają pewność zarówno co do samego obowiązku alimentacyjnego, jak i jego wysokości oraz terminów płatności. 

Obowiązek alimentacyjny – podstawa prawna

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 KRO).

Jeżeli dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie, to ma prawo do alimentów od swoich rodziców tylko wtedy, gdy znajduje się w niedostatku (art. 133 § 2 KRO). 

Rodzice będą mogli uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które jest pełnoletnie, jeżeli płacenie alimentów łączy się z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (art. 133 § 3 KRO).

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie (art. 135 § 2 KRO). W takiej sytuacji świadczenie alimentacyjne drugiego rodzica polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego. 

Wysokość świadczeń alimentacyjnych

Wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb osoby, która jest uprawniona do ich otrzymywania, oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych osoby, która jest obowiązana do ich płacenia (art. 135 § 1 KRO).

Przykładowe koszty utrzymania i wychowania dziecka

Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zalicza się przede wszystkim koszty jego utrzymania, czyli koszty wyżywienia, zakupu środków higienicznych, ubrań i butów, książek i wyposażenia szkolnego, finansowania nauki oraz leczenia.

Do kosztów utrzymania i wychowania dziecka zaliczyć można także wydatki na chemię gospodarczą, inne koszty związane ze szkołą (np. komitet rodzicielski, obozy, zielone szkoły, wycieczki), jak również wydatki na zajęcia pozalekcyjne, naukę języków obcych, wyposażenie pokoju, zabawki i pomoce edukacyjne, zakup biletów miesięcznych lub benzynę, jeżeli rodzic musi dowozić dziecko do szkoły i na zajęcia samochodem (w odpowiedniej części).

Do kosztów utrzymania dziecka sąd zaliczy także te związane z zapewnieniem mieszkania, a więc opłaty za czynsz, gaz, wodę, prąd, internet i telefon. Wysokość tych wydatków musi zostać podzielona przez liczbę osób zamieszkujących w lokalu.

Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zaliczyć można także wydatki przeznaczone na zapewnienie mu odpowiedniego rozwoju fizycznego (np. zajęcia sportowe, treningi), jak i duchowego oraz adekwatnych do jego wieku rozrywek i form wypoczynku, w tym także wyjazdów wakacyjnych oraz wyjść do kina, teatru czy na basen.

Co nie ma wpływu na wysokość alimentów?

Na wysokość alimentów nie mają wpływu (1) świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, które podlegają zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji, (2) świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, (3) świadczenie wychowawcze, w tym także świadczenie 500 plus, (4) świadczenia rodzinne (np. zasiłek rodzinny) oraz (5) rodzicielskie świadczenie uzupełniające (art. 135 § 3 KRO).

Jak wyliczyć wysokość alimentów do wniosku o ich zasądzenie?

W praktyce najlepiej jest w pierwszej kolejności sporządzić listę wydatków miesięcznych w formie tabeli, np. wyżywienie – 600 zł miesięcznie. Następnie, trzeba wziąć pod uwagę także te wydatki, które rodzic uiszcza okresowo (np. raz w roku lub raz na kilka miesięcy). Przykładowo, koszt wyjazdu wakacyjnego – 1200 zł rocznie, czyli 100 zł miesięcznie. Koszty cykliczne należy umieścić w wyliczeniu w rozbiciu miesięcznym, a więc podzielić przez 12 miesięcy.

Wszystkie pozycje w wyliczeniu należy zsumować. Otrzymamy w ten sposób łączny miesięczny koszt utrzymania i wychowania dziecka. Połowę tych kosztów powinien ponosić drugi rodzic. Można również dochodzić ustalenia wyższego udziału jednego z rodziców w kosztach utrzymania dziecka, jeżeli drugi rodzic swój obowiązek alimentacyjny wypełnia również poprzez osobiste starania o wychowanie i rozwój dziecka (art. 135 § 2 KRO).

Pomocne w ustaleniu wysokości alimentów są kalkulatory online. Przykładowo są one dostępne tutaj (dla dzieci w wieku 0-7 lat) oraz tutaj (dla dzieci w wieku 8-18 lat).

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
trackback

[…] wpis dotyczący sposobu ustalania wysokości alimentów przysługujących na dziecko cieszył się dużą popularnością. Niemniej, nawet wtedy, gdy alimenty zostaną zasądzone przez […]

trackback

[…] (dostęp: kliknij tutaj) albo „Alimenty na dziecko i ich wysokość” (dostęp: kliknij tutaj). Ponadto, już wkrótce w zakładce „Sklep” będzie można kupić gotowy wzór pozwu o […]

trackback

[…] Alimenty na dziecko i ich wysokość […]

3
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x