,

Alimenty natychmiastowe

Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy spotykałam się z pytaniami rodziców o tzw. alimenty natychmiastowe. Zarówno matki jak i ojcowie poszukują w internecie informacji dotyczących tego w jaki sposób je uzyskać, w jakiej wysokości i jak wygląda procedura oraz do kogo zwrócić się o pomoc w tej sprawie.

W sieci, głównie na grupach w portalach społecznościowych, szerzy się dezinformacja dotycząca alimentów natychmiastowych. Niektórzy twierdzą, że alimenty natychmiastowe są przyznawane i je otrzymali. W związku z tym, na wstępie chciałabym wyraźnie podkreślić, że alimenty natychmiastowe nadal znajdują się w fazie projektu i nie obowiązują! Nie można wystąpić o alimenty natychmiastowe i nie ma do tego żadnej procedury. Projekt dotyczący wprowadzenia instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, które orzekane byłyby w sposób uproszczony w tzw. postępowaniu nakazowym alimentacyjnym został póki co skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu, a w lipcu 2021 r. wpłynęło stanowisko rządu co do tego projektu. Na dzień dzisiejszy od tamtej pory nic w procesie legislacyjnym dot. wprowadzenia alimentów natychmiastowych nie uległo zmianie.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje wprowadzenie alimentów natychmiastowych znajduje się na druku nr 1092, a postępy prac można śledzić na stronie Sejmu (dostęp: kliknij tutaj).

Założenia projektu ustawy

Projekt ustawy zakłada, iż w braku wytoczonego innego powództwa dziecku przysługiwać będą natychmiastowe świadczenia alimentacyjne w wysokości:

  1. 38% kwoty przeliczeniowej w przypadku 1 dziecka;
  2. 34,5% kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  3. 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  4. 27,5% kwoty przeliczeniowej na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców;
  5. 24% kwoty przeliczeniowej na każde z pięciorga dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Kwota przeliczeniowa stanowić ma dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę na następny rok, podzieloną przez sumę liczby 2 i współczynnika dzietności ogłaszanego przez GUS za rok poprzedni. Natychmiastowe świadczenia alimentacyjne mają ulegać zmianie z mocy prawa z dniem 1 stycznia każdego roku zgodnie z aktualną kwotą przeliczeniową.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nakazowego postępowania alimentacyjnego, w którym pozew o alimenty będzie składać się na urzędowym formularzu, a rozpoznanie sprawy ma następować na posiedzeniu niejawnym. Pozew ma być rozpoznawany niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia. Biorąc pod uwagę aktualne obłożenia sądów opiekuńczych termin ten zdaje się bardzo oderwany od rzeczywistych realiów funkcjonowania sądów.

Co teraz można zrobić?

Biorąc pod uwagę, iż nadal wiele osób pozostaje w błędnym przekonaniu, że alimenty natychmiastowe obowiązują, chciałabym jeszcze raz podkreślić, że ustawa zakładająca wprowadzenie instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych jest nadal w fazie projektu i nie wiadomo czy, kiedy i w jakim kształcie wejdzie w życie. Ponadto, ustawa i tak ma wejść w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Na ten moment pozostaje więc dotychczasowa droga postępowania, czyli wystąpienie z pozwem o alimenty do sądu opiekuńczego, czyli sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka albo pozwanego. Pozew jest wolny od opłaty sądowej. W celu uzyskania szybszych alimentów, na czas trwania postępowania, czyli zanim zostanie wydany końcowy wyrok w sprawie, w pozwie o alimenty warto jest złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez zasądzenie od pozwanego konkretnej kwoty alimentów. Sąd rozpozna wniosek o zabezpieczenie w pierwszej kolejności, na posiedzeniu niejawnym. Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest natychmiast wykonalne.

Więcej o alimentach można przeczytać między innymi w poście „Pozew o alimenty w pigułce” (dostęp: kliknij tutaj) albo „Alimenty na dziecko i ich wysokość” (dostęp: kliknij tutaj). Ponadto, już wkrótce w zakładce „Sklep” będzie można kupić gotowy wzór pozwu o alimenty wraz z objaśnieniami i praktycznymi wskazówkami.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej w sprawie rodzinnej, w szczególności dotyczącej alimentów, uprzejmie prosimy o kontakt z naszą Kancelarią pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com Więcej informacji przeczytają Państwo w zakładce „Pomoc prawna – Alimenty„ albo na stronie Kancelarii. Zastrzegamy, że Kancelaria nie udziela bezpłatnych porad prawnych.

POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ?

Skontaktuj się ze mną i dowiedz się co mogę dla Ciebie zrobić

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze

ZOBACZ TAKŻE:

Strona główna
Sklep
0
Koszyk
Szukaj
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x