Po wielu latach pracy w zawodzie nie jest już dla mnie nowością, że adwokat jest dla swojego klienta nie tylko specjalistą w swojej dziedzinie, który ma zapewnić pomoc prawną i współdziałać w ochronie praw i wolności obywatelskich, ale także jest powiernikiem i zapewnia wsparcie pozaprawne. Czym jest tajemnica adwokacka, do zachowania której obowiązany jest adwokat, i jakie ma to znaczenie dla klienta?
Prawo o adwokaturze
Podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów jest art. 80 ustawy Prawo o adwokaturze. Jak wskazuje ten przepis, adwokaci i aplikanci adwokaccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godnością zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych, a adwokaci również za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Jak wynika z art. 6 Prawa o adwokaturze, adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Obowiązek ten nie może zostać ograniczony w czasie, a adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz przekazywanych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej – w zakresie określonym tymi przepisami.
Kodeks etyki adwokackiej
Ponadto, tajemnicą objęte są wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.
Tajemnicą adwokacką objęte się więc nie tylko akta poszczególnych spraw, ale także notatniki, kalendarze, czy dane zapisane na komputerze. Z tego względu adwokaci często umieszczają w takich miejscach naklejkę z napisem „objęte tajemnicą adwokacką”.
Każdy adwokat musi zobowiązać swoich współpracowników i personel oraz wszelkie zatrudnione przez siebie osoby do przestrzegania obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej w trakcie wykonywania obowiązków.
Również Kodeks etyki adwokackiej wskazuje, że obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej jest nieograniczony w czasie. Ponadto, adwokatowi nie wolno zgłaszać dowodu z zeznań świadka będącego adwokatem lub radcą prawnym w celu ujawnienia przez niego wiadomości uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.
Kodeks postępowania cywilnego
Na podstawie art. 261 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.
Z powyższego wynika, że gdyby adwokat został wezwany w charakterze świadka w sprawie cywilnej, to ma on obowiązek odmówić odpowiedzi na pytania, które dotyczą wiadomości uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.
Kodeks postępowania administracyjnego
Kodeks postępowania karnego
Tajemnica adwokacka a klient

Potrzebujesz porady prawnej?
Zadzwoń: +48 510 668 414
Napisz: kontakt@kancelarialewandowska.com
Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.kancelarialewandowska.com