Jak skutecznie uczyć się prawa?

Odwiecznym dylematem każdego studenta prawa i aplikanta jest to, jak skutecznie uczyć się prawa i się go nauczyć. Czy istnieje w ogóle jedna prosta odpowiedź na to pytanie?

Akty prawne

Czytanie ustaw w trakcie studiów ma swój ogromny plus, ponieważ dzięki temu zapamiętuje się układ danego aktu prawnego. W przyszłości ułatwia to poruszanie się po ustawach.

Nie chodzi bynajmniej o naukę przepisów na pamięć, ponieważ mija się to z celem. Ustawę najlepiej jest przeczytać kilka razy i postarać się zrozumieć jej główne założenia, sens i sposób regulacji. Ostatecznie, jako prawnicy, powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu szukać konkretnego przepisu i gdzie znaleźć odpowiedzi na pytania klienta.

Podręczniki

Na studiach warto poświęcić czas na czytanie podręczników. Pomagają zrozumieć sens regulacji i ułożyć w głowie trudne kwestie. Nierzadko dopiero tam znajduje się wytłumaczenie czegoś, co wcześniej wydawało się nielogiczne i niezrozumiałe.

Przed egzaminami potrafiłam przeczytać jeden podręcznik nawet trzy razy. W głowie tworzyła mi się mapa zagadnień, a w trakcie egzaminu wiedziałam gdzie w meandrach mojej pamięci szukać odpowiedzi. Ba! Do tej pory, gdy zawodowo pojawiają się pewne zagadnienia, mam przebłyski pamięci z tego okresu – „to było w podręczniku na 2 roku!„. Fakt, że mam pamięć fotograficzną bardzo ułatwiał mi naukę, ale częste czytanie sprawdzi się u każdego wzrokowca.

Nie polecam natomiast korzystać z podręczników ze studiów aplikantom. Prawo zmienia się często (z biegiem czasu odnoszę wrażenie, że coraz częściej), a podręczniki z czasów studiów są już mocno przestarzałe i nieaktualne. Można co prawda zaopatrzyć się w najnowsze wydania, choć pewnie i one nie zawsze nadążają za biegiem zmian.

Na aplikacji korzystałam wyłącznie z pozycji dostępnych elektronicznie w systemach informacji prawnej, które były na bieżąco aktualizowane.

Komentarze i orzecznictwo

Nigdy nie widziałam przydatności czytania komentarzy i orzecznictwa do nauki prawa, zarówno na studiach jak i w trakcie aplikacji. Przed egzaminem adwokackim wielokrotnie słyszałam, że do zdania egzaminu niezbędne jest przeczytanie komentarza i orzecznictwa do ogromnej liczby przepisów. Tak jak wtedy nie widziałam takiej potrzeby, tak i teraz po zdanym egzaminie zdania nie zmienię.

Komentarze mają to do siebie, że zazwyczaj pisane są językiem mocno naukowym i nieprzystępnym. Dodatkowo, ich treść jest bardzo obszerna. Często odpowiedź na pytanie można streścić w dwóch zdaniach, podczas gdy w komentarzu poświęcone zostało na to 10 stron. No, chyba że jesteś miłośnikiem takiej formy przekazu, to jak najbardziej z niej nie rezygnuj!

Jeżeli chodzi o orzecznictwo, to będzie ono bardziej przydatne dla aplikantów, niż studentów. Warto jednak przestudiować chociażby same tezy z najważniejszych wyroków Sądu Najwyższego dotyczących wybranego zagadnienia. Najczęściej są one podawane przez prowadzących zajęcia, zarówno na studiach jak i aplikacji, albo cytowane w podręcznikach.

Przepisywanie i robienie notatek

Jednym z najskuteczniejszych sposobów nauki w moim przypadku było notowanie. Powinno sprawdzić się u każdego wzrokowca. Przed każdym zaliczeniem lub egzaminem przygotowywałam kilka kartek A4, zapisywanych kratka w kratkę, gdzie notowałam najważniejsze i najtrudniejsze dla mnie zagadnienia. 

Ważne jest, by notatki były usystematyzowane, miały odpowiednią kolejność oraz były dobrze zorganizowane. Dobrze jest używać punktów, podpunktów, drukowanych liter, podkreśleń i kolorowych długopisów. Wydaje się banalne, ale nawet samo przepisanie definicji z podręcznika na czystą kartkę może znacznie ułatwić jej zapamiętanie.

Zakreślanie

Kolejnym dobrym sposobem na naukę jest zakreślanie kolorem najważniejszych kwestii. Analogicznie jak w przypadku używania kolorów we własnoręcznych notatkach, zakreślanie w aktach prawnych, podręcznikach czy innych materiałach do nauki haseł dla nas kluczowych pomaga je zapamiętać. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku nauki przepisów!

Rozwiązywanie testów

Testy są dobrym sposobem na przyswojenie dużej liczby przepisów, np. do egzaminu wstępnego na aplikację prawniczą, chociaż ja korzystałam z nich także jako przypomnienie w trakcie nauki do egzaminów na pierwszym roku aplikacji adwokackiej.

Zawsze wolałam wersję elektroniczną i w związku z tym przygotowując się do egzaminu wstępnego na aplikację zakupiłam dostęp do testów przez Internet, ale równie dobrze sprawdzą się testy w wersji książkowej. W tym drugim przypadku trzeba, jednakże, samemu weryfikować poprawność odpowiedzi, co na pewno wydłuża czas nauki.

Praktyka

Jednym z najskuteczniejszych sposobów nauki jest oczywiście praktyka. Niemniej, ona sama nie wystarczy. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby najpierw zdobyć solidną wiedzę teoretyczną, a później utrwalać ją w praktyce i poprzez to zdobywać nowe umiejętności. Z tego powodu warto rozpocząć pierwszą pracę w zawodzie lub odbyć praktyki już 2 ostatnich latach studiów, jeszcze zanim zdobędzie się status aplikanta i rozpocznie szkolenie zawodowe.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

5 2 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
trackback

[…] Dylematem studenta prawa i aplikanta jest to, jak skutecznie uczyć się prawa i się go nauczyć. Czy istnieje jedna prosta odpowiedź na to pytanie?  […]

trackback

[…] Ostatnim aspektem jest to aby umieć uczyć się i starać się zrozumieć prawo. Ta strona oraz zawarta w niej treść może pomóc w znaczącym stopniu   […]

2
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x