W poprzednim tygodniu uczestniczyłam w konferencji pt. „Adwokat dla rodziny – interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka” organizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie wraz z Sekcją Prawa Rodzinnego, Sekcją Praw Dziecka, Komisją ds. Sekcji Tematycznych działającymi przy ORA w Warszawie oraz Wydziałem Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Nie ukrywam, że możliwość spotkania stacjonarnego po tak długiej przerwie związanej z obostrzeniami i konferencjami w trybie online, była dla mnie bardzo ważna i cenna. Tym bardziej nie mogłam więc opuścić tak ważnego wydarzenia, które w dodatku dotyczy zakresu mojej specjalizacji zawodowej, czyli prawa rodzinnego.
Celem konferencji było podjęcie dyskusji nad rolą adwokatek i adwokatów występujących w sprawach rodzinnych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że najważniejsze w pracy adwokatów i adwokatek rodzinnych oraz sędziów rodzinnych, pedagogów i psychologów, jest szeroko rozumiane dobro dziecka. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, a w charakterze prelegentów udział wzięli sędziowie, adwokaci, psychologowie i specjaliści innych dziedzin, co umożliwiło szerokie spojrzenie na kwestie związane z udziałem rodziny i dziecka w postępowaniu sądowym.
Sporo uwagi poświęcono tematyce pieczy naprzemiennej, jej wpływu na dziecko i rodziców oraz obowiązek alimentacyjny. Poruszono także kwestie związane z egzekucją alimentów, kontaktami z dziećmi, wysłuchaniem małoletniego w toku postępowania sądowego, czy opiniowaniem przez opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów (OZSS).
Interdyscyplinarne ujęcie dobra dziecka jest szczególnie istotne z punktu widzenia pracy adwokata rodzinnego. Gdy przychodzi do mnie klient w sprawie rodzinnej, z jednej strony jestem obowiązana do reprezentowania jego interesów, a z drugiej – muszę mieć na względzie dobro dziecka. Między innymi z tego względu sprawy rodzinne tak różnią się od innych spraw. Wychodzę z założenia, że w sprawach rodzinnych nie ma wygranych czy przegranych, a liczy się przede wszystkim dobro dziecka.
Podczas dyskusji zgodnie podkreślono, że dobro dziecka rozumiane jest przez rodziców w postępowaniu w różny sposób, często poprzez swoje emocje i własną perspektywę. Jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich zawodów, które współpracują z rodziną.
Rola adwokata rodzinnego nie sprowadza się wyłącznie do reprezentowania klienta. My, prawnicy rodzinni, musimy działać na wielu płaszczyznach, tłumacząc, edukując, zachęcając do polubownych form rozwiązywania sporów.
Autor:
Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com