Doktorat i aplikacja prawnicza – Wywiad

Doktorat i aplikacja prawnicza - Wywiad

Moim dzisiejszym gościem jest Kamila Ziemian – aplikantka radcowska przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie oraz doktorantka w Katedrze Prawa Karnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo związana z renomowaną, holenderską kancelarią prawną w Warszawie. Prywatnie miłośniczka jazdy na nartach i rolkach, podróży, mody oraz literatury traktującej o II wojnie światowej. Tematem naszej rozmowy jest doktorat i aplikacja prawnicza.

Kamilo, przede wszystkim chciałabym ci bardzo podziękować za chęć wzięcia udziału w pierwszym wywiadzie dla Czasopisma. Na pewno nie jest łatwo znaleźć chwilę wolnego czasu przy tak napiętym grafiku?

To ja serdecznie dziękuję za zaproszenie do udzielenia wywiadu, a zwłaszcza tego pierwszego. Jest mi niezmiernie miło, iż spośród grona prawników, łączących aplikację z doktoratem oraz pracą, to akurat ja zostałam wybrana. Faktycznie na chwilę obecną z powodu egzaminów na aplikacji radcowskiej mój grafik jest bardzo napięty, jednak jest to dla mnie nowe oraz ciekawe doświadczenie. Zwłaszcza, że chodzi o czasopismo „PrawnikLewandowska”, który należy do moich ulubionych blogów o tematyce prawniczej!

W chwili obecnej jesteś na studiach doktoranckich i na II roku aplikacji radcowskiej, a jednocześnie pracujesz zawodowo w kancelarii prawnej w stolicy. Jak udaje ci się to wszystko połączyć?

Połączenie aktywności: pracy, doktoratu oraz aplikacji nie jest zadaniem łatwym, jednak jest to możliwe do zrealizowania. Przede wszystkim wymaga to dużej samodyscypliny, bardzo dobrej organizacji czasu, regularnej oraz systematycznej pracy. W moim przypadku nie sprawdziłaby się zasada zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. W godzeniu powyższych obowiązków kieruję się zasadą, iż to co masz zrobić jutro zrób dzisiaj, dzięki czemu znajduję czas na realizację dodatkowych obowiązków.

Obrazując powyższe twierdzenie, jeżeli mam egzamin na aplikacji wyznaczony na 30 września 2021 r., zaczynam się uczyć na początku września, dzięki czemu mogę godzić naukę do egzaminu z pisaniem rozprawy doktorskiej.

Takie podejście pozwala mi na znalezienie czasu zarówno na naukę do egzaminów, jak i na pisanie doktoratu. W ten sposób jestem przygotowana na każdą sytuację!

Wielu prawników zastanawia się nad wyborem pomiędzy studiami doktoranckimi oraz aplikacją prawniczą. Stopień doktora również daje możliwość przystąpienia do egzaminu adwokackiego lub radcowskiego. Dlaczego zdecydowałaś się wybrać obydwie te drogi?

Zdecydowałam się na dwie drogi: aplikację i doktorat, ponieważ wychodzę z założenia iż powyższe dwie aktywności wzajemnie się uzupełniają. Aplikacja przygotowuje do zawodu w sposób praktyczny. Na zajęciach aplikanci są uczeni w jaki sposób konstruować pozwy, umowy, wnioski dowodowe. Podzielenie zajęć na gałęzie prawa skutkuje tym, że aplikant dostaje szansę poznać specyfikę każdej gałęzi prawa, a następnie ma możliwość świadomego wyboru w czym chce się specjalizować. Na aplikacji są również egzaminy, zarówno ustne jak i pisemne, które przygotowują przed egzaminem zawodowym. Aplikacja kojarzy mi się z praktyką.

Z kolei jeżeli chodzi o doktorat, napisanie rozprawy doktorskiej było moim marzeniem od momentu rozpoczęcia studiów magisterskich. Dzięki studiom doktoranckim posiadam dostęp do stale zmieniającej się doktryny oraz teorii. Dodatkowo, dzięki rozprawie doktorskiej mogę być specjalistką w dziedzinie, która mnie interesuje.

Reasumując moją wypowiedź, wybrałam dwie drogi, ponieważ dzięki aplikacji poznaję sferę praktyczną zawodu radcy prawnego, zaś dzięki studiom doktoranckim posiadam kontakt z doktryną, co moim zdaniem wzajemnie się uzupełnia i tworzy spójną całość.

Sporo osób na pewno ciekawi, jak organizujesz swój czas przy tylu obowiązkach. Czy mogłabyś krótko opisać swój standardowy tydzień pracy?

Wstaję około godziny 06:00 i od razu siadam do pisania rozprawy doktorskiej, ponieważ rano mam „największą wenę”. Następnie od godziny 09:00 do 17:00 pracuję. Wracam z pracy, jem kolację, wychodzę z psem na spacer (maltańczykiem o imieniu Paragraf 😊) i w zależności czy mam egzaminy na aplikacji – albo piszę doktorat albo uczę się do zaliczeń. W weekendy z kolei staram się poświęcić trochę czasu sobie oraz swoim pasjom.

Czy mimo tylu obowiązków znajdujesz w tym wszystkim czas dla siebie?

Oczywiście. Uważam, iż zachowanie równowagi w życiu jest bardzo ważne. Szczególnie odpoczywam w weekendy, najczęściej odkrywając nowe miejsca w Polsce lub za granicą. Wówczas staram się ograniczyć obowiązki zawodowe, a także związane z aplikacją oraz doktoratem do minimum.

Co mogłabyś poradzić młodym prawnikom dopiero wkraczającym w ten zawód, którzy stają przed trudnym wyborem pomiędzy studiami doktoranckimi a aplikacją prawniczą?

Przede wszystkim młodzi prawnicy powinni odpowiedzieć sobie na pytanie co tak naprawdę chcą robić w przyszłości. Jeżeli chcą tylko i wyłącznie praktykować, to zdecydowanie polecam aplikację, która faktycznie przygotowuje do zawodu radcy prawnego. Z kolei, jeżeli młody prawnik lubi pisać, publikować swoje poglądy, analizować literaturę oraz publikacje to serdecznie polecam doktorat – obecnie szkołę doktorską.

Jednak przed podjęciem decyzji o udziale w rekrutacji do szkoły doktorskiej polecam ustalenie tematu dysertacji rozprawy doktorskiej, a także analizę dostępnych publikacji w powyższym zakresie. Należy pamiętać, iż doktorat polega na rozwiązaniu problemu prawnego. Jego treść musi charakteryzować się oryginalnością i nie może być powieleniem już opracowanego stanowiska doktryny. Nie polecam robienia doktoratu dla samego tytułu. Zdecydowanie warto interesować się tematem na który chcemy napisać doktorat, ponieważ to znacznie ułatwia pracę nad rozprawą!

Gdybyś mogła cofnąć czas, czy nadal wybrałabyś tak samo?

Zdecydowanie tak. Jestem bardzo zadowolona z mojego wyboru. Dzięki aplikacji, pracy oraz studiom doktoranckim zdobyłam dużo wiedzy, zarówno praktycznej jak i merytorycznej, co (mam nadzieję) przyczyniło się do mojego rozwoju. Dodatkowo poznałam wielu cudownych ludzi, z którymi przyjaźnię się do chwili obecnej.

Dziękuję bardzo za udział w wywiadzie! Jesteś osobą pełną inspiracji. Pozostaje mi tylko życzyć ci samych sukcesów na dalszej drodze zawodowej!

Również dziękuję za zaproszenie mnie do udziału w wywiadzie. Dziękuję również za miłe słowa, ponieważ są one dla mnie motywacją do działania oraz rozwoju.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x