Czy można zmienić pozew o rozwód?

Dowody w sprawie o rozwód

Czy można zmienić pozew o rozwód? To jedno z pytań, które słyszę najczęściej w trakcie konsultacji prawnych z moimi klientami. Podjęciu decyzji o wystąpieniu z pozwem o rozwód towarzyszy wiele, niekiedy sprzecznych, emocji. W wyniku tych emocji klient nie zawsze jest pewien wszystkich żądań, z którymi chce wystąpić i obawia się, że raz podjętej decyzji nie będzie już można zmienić. Jak jest w rzeczywistości?

Pozew o rozwód Adwokat Warszawa

Pozew o rozwód może wnieść każdy z małżonków. Sąd rozwiązuje małżeństwo przez rozwód wtedy, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, który ma charakter trwały, a zatem nie ma już możliwości uratowania małżeństwa. Rozkład pożycia jest przy tym procesem rozciągniętym w czasie, a nie zdarzeniem jednorazowym. Powyższe przesłanki mają charakter pozytywny, co oznacza, że ziszczenie się ich jest podstawą do orzeczenia rozwodu przez sąd.

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują także przesłanki negatywne rozwodu, czyli takie, które jeśli się spełnią mogą stanowić przeszkodę w orzeczeniu rozwodu. Należą do nich dobro wspólnych małoletnich dzieci czy zasady współżycia społecznego.

Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Rozwód nie jest dopuszczalny także wtedy, gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny także wtedy, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Żądania pozwu o rozwód Adwokat Warszawa

W pozwie o rozwód można sformułować różne żądania, w szczególności jest to żądanie orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie albo z orzeczeniem wyłącznej winy drugiej strony albo winy obojga małżonków w rozkładzie pożycia małżeńskiego, jak również żądania dotyczące zasądzenia alimentów na rzecz małżonka lub dzieci, uregulowania kwestii związanych z władzą rodzicielską, kontaktami z dzieckiem, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania czy nawet eksmisji.

Więcej informacji o pozwie o rozwód oraz o tym, jak go przygotować i co powinien zawierać, znajdą Państwo w najnowszym e-booku z wzorem pozwu o rozwód, który jest dostępny w sklepie internetowym:

Pozew o rozwód: wzór wraz z objaśnieniami

Wielu klientów obawia się, że raz sformułowanego żądania pozwu np. w kontekście orzeczenia o winie czy w zakresie dotyczącym władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem nie będzie można zmienić. Istotne jest to, że pozew o rozwód można zmienić w każdym momencie trwania postępowania sądowego poprzez złożenie na piśmie modyfikacji powództwa. Strona powodowa może zmodyfikować powództwo w ten sposób, że nie będzie już wnosić o orzeczenie o wyłącznej winie drugiego małżonka w rozkładzie pożycia małżeńskiego, a będzie wnosić o nieorzekanie o winie. Strony mogą też na każdym etapie odstąpić od orzekania przez sąd w przedmiocie kontaktów rodzica z dzieckiem. W powyższych przypadkach odstąpienie od orzekania w przedmiocie winy czy kontaktów musi, jednakże, nastąpić na zgodny wniosek obydwu małżonków. Możliwa jest zmiana żądania z żądania orzeczenia rozwodu na żądanie orzeczenia separacji.

Modyfikacja powództwa

Modyfikacja powództwa w sprawie o rozwód w pierwszej instancji jest możliwa w każdym czasie aż do zamknięcia rozprawy i wydania przez sąd wyroku. Do dokonania tej czynności nie jest potrzebna zgoda drugiej strony, ale modyfikacja powództwa musi nastąpić na piśmie, tj. w piśmie procesowym. Modyfikacja powództwa będzie niedopuszczalna w formie np. oświadczenia złożonego do protokołu rozprawy.

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x