Wiele razy spotkałam się z sytuacją, w której mój rozmówca nie wiedział, że zmiana nazwiska jest możliwa także w trybie administracyjnym. Niestety, większość osób żyje w przeświadczeniu, że zmiana możliwa jest wyłącznie poprzez ślub i przyjęcie nazwiska małżonka. Nic bardziej mylnego. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, które nie chcą nosić nazwiska po jednym z rodziców lub gdy nazwisko ich ośmiesza. Jak wygląda procedura?
Zmiana nazwiska Adwokat Warszawa – Kto może wnioskować o zmianę?
Zmienić nazwisko może obywatel polski, cudzoziemiec niemający obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli ma w Polsce miejsce zamieszkania, oraz cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcy. Co ciekawe, zmianie może podlegać także imię.
Wniosek może złożyć osoba pełnoletnia, czyli taka, która ukończyła 18 lat. W imieniu osoby niepełnoletniej wniosek musi złożyć jej przedstawiciel ustawowy (w większości przypadków będzie to rodzic). Zmiana nazwiska dziecka następuje za zgodą drugiego z rodziców chyba, że jedno z nich nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany bądź jest pozbawiony władzy rodzicielskiej (należy przedstawić prawomocne postanowienie sądu).
Na zmianę nazwiska dziecka, które ukończyło 13 lat, potrzebna jest jego pisemna zgoda wyrażona osobiście przed kierownikiem lub zastępcą kierownika urzędu stanu cywilnego.
Adwokat Warszawa – Kiedy zmiana jest możliwa?
Zmiana nazwiska jest możliwa wtedy, gdy ośmiesza lub nie licuje z godnością człowieka. Ponadto, zmiana jest możliwa na inne nazwisko używane, nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa, którego obywatelstwo również się posiada.
Co do zasady do zmiany nazwiska dochodzi z ważnych powodów. Katalog ważnych powodów uzasadniających zmianę jest otwarty. Ich oceny dokonuje każdorazowo kierownik urzędu stanu cywilnego rozpatrujący wniosek w tej sprawie.
Zmiana może polegać na wyborze całkowicie innego nazwiska, zmianie pisowni lub jedynie zmianie nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.
Nie można zmienić nazwiska na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.
Zmiana nazwiska Adwokat Warszawa – Co trzeba zrobić?
W celu zmiany nazwiska konieczne jest złożenie stosownego wniosku do urzędu stanu cywilnego. W wyniku przeprowadzonego postępowania zostaje wydana decyzja o zmianie lub odmowie zmiany nazwiska.
Od decyzji wydanej przez Kierownika USC m.st. Warszawy przysługuje odwołanie do Wojewody Mazowieckiego za pośrednictwem kierownika USC, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W urzędzie stanu cywilnego dostępne są gotowe formularze do wypełnienia. Niezwykle istotne jest sporządzenie uzasadnienia. To na jego podstawie kierownik urzędu stanu cywilnego podejmuje decyzję, czy powody wnioskodawcy rzeczywiście są na tyle ważne, aby nazwisko zostało zmienione. W niektórych przypadkach jest to oczywiste, a w innych, jak przykładowo zmiana nazwiska jednego rodzica na nazwisko drugiego z rodziców z powodów rodzinnych, uzasadnienie jest wręcz niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Ile to kosztuje?
Opłata skarbowa od wniosku o wydanie decyzji w przedmiocie zmiany nazwiska wynosi 37 zł.
Jaki jest czas oczekiwania?
Urząd stanu cywilnego rozpatruje sprawy co do zasady w terminie 1 miesiąca od wpływu wniosku. Szczególnie skomplikowane sprawy mogą być rozpatrywane nawet do 2 miesięcy.
Autor:
Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com
[…] Więcej o zmianie nazwiska przeczytają Państwo w artykule: Zmiana nazwiska – czy to możliwe? […]
Dzień dobry. Uprzejmie proszę o informację. Jestem obywatelką Ukrainy. Pół roku temu zawarłam ślub z Polakiem nazwisko od razu nie zmieniłam. Czu mogłabym w chwilę obecnej to uczynić?