Umorzenie egzekucji alimentów to jedno z częstych zagadnień, które pojawiają się po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego w sprawie zasądzenia alimentów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet jeden dzień opóźnienia w płatności może doprowadzić do wszczęcia egzekucji alimentów, a umorzenie egzekucji alimentów nie jest później tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W poniższym artykule dowiedzą się Państwo, co można zrobić, aby egzekucja alimentów została umorzona.
Egzekucja alimentów
Egzekucja alimentów może toczyć się tylko na podstawie ważnego tytułu wykonawczego. Podstawą egzekucji jest bowiem tytuł wykonawczy, co wynika wprost z art. 776 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Tytułem wykonawczym jest co do zasady, zgodnie z ustawą, tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułem tym, zaopatrzonym następnie w klauzulę wykonalności, może zatem być prawomocne orzeczenie sądu zasądzające alimenty, ugoda sądowa lub ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd albo akt notarialny z dobrowolnym poddaniem się egzekucji, sporządzony w sposób przewidziany przepisami prawa.
Wierzyciel alimentacyjny, który dysponuje tytułem egzekucyjnym, o którym mowa powyżej, w razie uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat alimentacyjnych, może wystąpić do właściwego sądu o nadanie tytułowi klauzuli wykonalności. Tak sporządzony tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowi tytuł wykonawczy stanowiący podstawę do wszczęcia egzekucji.
Wszczęcie egzekucji alimentów
Wierzyciel alimentacyjny, w przypadku małoletniego dziecka reprezentowany przez jednego z rodziców, składa wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów do komornika sądowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika lub wierzyciela, przedkładając wspomniany powyżej tytuł wykonawczy w oryginale. W praktyce wystarczy jeden dzień uchybienia terminowi płatności, aby wierzyciel mógł wystąpić z wnioskiem o wszczęcie egzekucji i aby egzekucja ta została wszczęta.
Umorzenie egzekucji alimentów
W sytuacji, gdy raz już egzekucja zostanie wszczęta, nie wystarczy spłata wszystkich zaległości, aby doszło do jej umorzenia. W celu umorzenia postępowania egzekucyjnego wniosek musi złożyć wierzyciel alimentacyjny. Z uwagi na fakt, iż w tego typu sytuacjach strony pozostają zazwyczaj w dużym konflikcie, wierzyciel często zwyczajnie nie chce składać wniosku o umorzenie postępowania, nawet jeśli alimenty przyszłe regulowane są na bieżąco i brak jest jakichkolwiek zaległości. Czy egzekucja może tak trwać? Oczywiście. Z czym to się wiąże dla dłużnika? Niestety, wiąże się to z trwającymi zajęciami komorniczymi oraz dodatkowym obciążeniem dłużnika alimentacyjnego kosztami postępowania.
Jak umorzyć egzekucję alimentów?
Dłużnik alimentacyjny ma możliwość samodzielnego złożenia wniosku o umorzenie egzekucji, jednakże muszą ku temu zostać spełnione określone warunki. Zgodnie z art. 883 § 2 k.p.c., dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy.
Podsumowując, dłużnik alimentacyjny ma możliwość umorzenia egzekucji, bez wniosku i zgody wierzyciela alimentacyjnego, pod warunkiem spłaty wszelkich przeszłych zaległości (wraz z odsetkami i kosztami postępowania) oraz jednoczesnym wpłaceniem do depozytu Ministra Finansów sumy zasądzonych od niego świadczeń alimentacyjnych za 6 miesięcy. O tyle, o ile w przypadku stosunkowo niskich alimentów, wielu dłużników alimentacyjnych będzie w stanie wpłacić 6 krotność świadczeń, o tyle przy alimentach rzędu np. 4.000 zł miesięcznie i więcej, gdy wymagana kwota depozytu będzie wynosiła ponad 20.000 zł i więcej, może to się okazać niekiedy wręcz niemożliwe.
Jednakże, jeżeli jest to możliwe, dłużnik powinien złożyć do komornika sądowego prowadzącego postępowanie wniosek o umorzenie egzekucji świadczeń alimentacyjnych wraz z umocowaniem komornika do podejmowania sumy w depozycie w przypadku braku płatności bieżących alimentów. Do wskazanego wniosku należy załączyć również potwierdzenie uiszczenia środków na rachunek depozytowy Ministra Finansów.
Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w swojej sprawie, prosimy o kontakt z naszą Kancelarią. Dane kontaktowe znajdują się poniżej, w zakładce „Kontakt” oraz na dole strony.
Autor:
Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com