Prawo do świadczenia 500 plus utraci więcej samotnych rodziców

Od 1 stycznia 2019 roku wzrosła płaca minimalna. Rozporządzeniem z dnia 11 września 2018 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1794), Rada Ministrów ustaliła, iż minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku wynosić będzie 2250 zł (§ 1 cytowanego rozporządzenia). Jakie ma to konsekwencje dla samotnych rodziców posiadających dotychczas prawo do świadczenia 500 plus?

Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134), świadczenie wychowawcze (500 plus) przysługuje na pierwsze dziecko, o ile dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł. Próg dochodowy, o którym mowa, od zeszłego roku nie uległ zmianie.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku wynosiło 2100 zł, a więc o 150 zł mniej, niż w rozpoczętym roku 2019. Jest to niewiele, biorąc pod uwagę, iż może to spowodować utratę prawa do świadczenia wychowawczego. Póki co, wzrost minimalnego wynagrodzenia nie spowoduje utraty prawa do świadczenia w bieżącym roku. Samotny rodzic wychowujący jedno dziecko i zarabiający minimalne wynagrodzenie w 2018 roku uzyska prawo do świadczenia wychowawczego w roku bieżącym, gdyż dochód na osobę w rodzinie nie przekroczył progu dochodowego w wysokości 800 zł. Przy pensji 2100 zł brutto dochód na osobę w rodzinie w przypadku samotnego rodzica wychowującego jedno dziecko wynosi około 765 zł netto. Zapewnia to więc zakwalifikowanie się do Programu Rodzina 500 plus.

Do weryfikacji wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus w 2019 roku będzie brany pod uwagę dochód z 2018 roku. Nie stanowi to więc istotnego ryzyka, a rodzice, którzy otrzymywali świadczenie wychowawcze w zeszłym roku najprawdopodobniej otrzymają je również w tym roku, o ile uzyskiwali minimalne wynagrodzenie.

Sytuacja wyglądać będzie zupełnie inaczej w 2020 roku, w którym do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego będzie brany pod uwagę dochód z 2019 roku. Ze względu na wzrost minimalnego wynagrodzenia o pracę do 2250 zł brutto, dochód na osobę w rodzinie dwuosobowej wyniesie już około 816 zł. Próg dochodowy do uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego zostanie więc przekroczony raptem o kilkanaście złotych. W konsekwencji, samotny rodzic utraci 500 zł miesięcznie świadczenia wychowawczego na rzecz 150 zł brutto, czyli w rzeczywistości niewiele ponad 100 zł miesięcznie, wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Należy więc podkreślić, iż jeżeli w bieżącym roku nie ulegnie zmianie kryterium dochodowe do otrzymania świadczenia wychowawczego, w 2020 roku wiele samotnych rodziców może nie zakwalifikować się do Programu Rodzina 500 plus. Na razie pojawiły się jedynie zapowiedzi resortu o podwyższeniu kryterium dochodowego do uzyskania świadczenia wychowawczego (PAP). Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście do tego dojdzie. Propozycja ma zostać podana do końca pierwszego kwartału bieżącego roku (PAP).

Więcej na temat świadczenia wychowawczego i funduszu alimentacyjnego w mojej publikacji w Kurierze Prawnym (dostępny: TUTAJ).

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x