Wiadomości SMS w sprawie o rozwód

Sprawy o rozwód nie należą do najłatwiejszych. Abstrahując od osobistych emocji stron postępowania, w grę wchodzi także trudne postępowanie dowodowe. Zarówno powód jak i strona pozwana poszukują każdej możliwości dla poparcia swoich twierdzeń i wygrania sprawy. Niekiedy zdarzają się takie sytuacje, że zeznania świadków nie wystarczą. Czy wiadomość sms w sprawie o rozwód mogą być dowodem?

Pojęcie dowodu

Przedmiotem dowodu są fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy (art. 227 KPC). Strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne (art. 232 KPC). Oznacza to w skrócie, że jeżeli strona chce udowodnić np. zdradę małżeńską, to musi wskazać dowód na poparcie swoich twierdzeń.

Dowodem mogą być m.in. dokumenty urzędowe (np. wyroki), dokumenty prywatne (np. faktury), zeznania świadków, przesłuchanie stron postępowania oraz opinia biegłych sądowych w sprawach wymagających tzw. wiadomości specjalnych.

Wiadomości SMS

Zgodnie z art. 245 KPC, dokument prywatny sporządzony w formie pisemnej albo elektronicznej stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Z kolei dokumentem, w świetle przepisów Kodeksu cywilnego, jest każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.

Wydruk z korespondencji SMS stanowi dowód z dokumentu prywatnego. Dowodem takim może być także wydruk z korespondencji mailowej, wiadomości uzyskane za pomocą innych komunikatorów (np. Facebook’a) oraz zdjęcia (także z portali społecznościowych).

W związku z tym, jeżeli z korespondencji SMS lub mailowej wynika, że jedna ze stron dopuściła się zdrady małżeńskiej, to można wydruk z takiej korespondencji przedstawić w postępowaniu o rozwód jako dowód mający istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Przeprowadzenie przez sąd w postępowaniu rozwodowym dowodu z korespondencji SMS lub mailowej, z której wynika, że współmałżonek dopuścił się zdrady, może przesądzić o przypisaniu temu małżonkowi winy w rozkładzie współżycia małżeńskiego.

Adwokat Warszawa Rozwód – Jak odpowiednio przygotować wydruki?

Chaotyczne przygotowanie wydruków z korespondencji SMS na pewno nie będzie sprzyjać odpowiedniemu przeprowadzeniu dowodu przed sądem. Istotne jest, aby pamiętać o kilku ważnych zasadach:

W przypadku dowodu z korespondencji SMS niezbędne jest uwidocznienie na wydrukach numeru telefonu nadawcy. Podobnie w przypadku korespondencji mailowej trzeba wskazać adres poczty elektronicznej.

Wydruki należy ułożyć chronologicznie.

W pozwie lub wniosku dowodowym złożonym w toku postępowania należy konkretnie wskazać okoliczności, na których potwierdzenie powołuje się wydruk z korespondencji, często też z podziałem na daty. Przykładowo, jedna korespondencja może stanowić dowód na zdradę, a inna może dotyczyć kwestii związanych z władzą rodzicielską.

Nie warto przedkładać sądowi niezliczonych wydruków. Nieraz spotykałam się z korespondencją, która wyglądała jak naprawdę obszerna powieść. Skuteczniejszym dowodem wydają się krótkie i zwięzłe wydruki. Nie ma konieczności przedkładać sądowi 50 korespondencji na udowodnienie zaledwie jednego faktu.

O czym nie można zapomnieć na sam koniec? W przypadku przedłożenia w postępowaniu rozwodowym jako dowód wydruków z korespondencji SMS ze współmałżonkiem musimy uważać także na wiadomości wysyłane przez siebie samych w tej korespondencji. Przed złożeniem pisma w sądzie najlepiej jest jeszcze raz dokładnie przeczytać całą korespondencję, aby upewnić się, że druga strona nie wykorzysta jej przeciwko nam!

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
trackback

[…] dowód można przedłożyć także wydruk z wiadomości sms (o czym pisałam w poście Wiadomości SMS w sprawie o rozwód), fotografie lub wydruk z komunikatora Facebooka […]

1
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x