Zawieszenie działalności a opieka nad dzieckiem

W ostatnim wpisie poruszyłam temat zawieszenia działalności gospodarczej, a w szczególności tego jakie warunki trzeba spełnić, aby móc złożyć wniosek o wpis zawieszenia do rejestru, oraz tego jak wygląda procedura. Zawieszenie działalności gospodarczej jest również możliwe z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jakie prawa ma wówczas przedsiębiorca?

Wpisy miały stanowić swoje uzupełnienie, a niestety pojawiają się w odstępie 1,5 miesiąca. Dlaczego? Dzień po opublikowaniu pierwszego wpisu na świat postanowił przyjść mój syn. Troszkę już zorganizowaliśmy się w naszym nowym życiu, więc postanowiłam, że to dobry moment na powrót funkcjonowania bloga. Mam nadzieję, że wybaczycie mi tę krótką przerwę 🙂

Zawieszenie działalności a objęcie ubezpieczeniami

Zawieszenie działalności gospodarczej daje przedsiębiorcy prawo do objęcia w trakcie zawieszenia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Składki opłacane są w całości z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.

Warunki objęcia ubezpieczeniami w trakcie zawieszenia

Aby uzyskać prawo do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej trzeba prowadzić działalność przez co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jej zawieszenie. Obowiązek ten nie obejmuje osób ubezpieczonych w KRUS. Ponadto, przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników.

Powyższy warunek jest spełniony, jeżeli przedsiębiorca:

  1. nieprzerwanie podlegał (obowiązkowo lub dobrowolnie) ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z działalności bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;

  2. opłacał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przez co najmniej 6 miesięcy;

  3. podlegał ubezpieczeniom społecznym jako osoba pobierająca zasiłek macierzyński z tytułu prowadzenia działalności w okresie 6 miesięcy poprzedzających sprawowanie opieki;

Co istotne, przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia mogą być spowodowane jedynie pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego bądź wypadkowego.

Sposób wykorzystania czasu zawieszenia działalności

Zawieszenie działalności gospodarczej z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem można wykorzystać na raz (w całości) lub w maksymalnie 5 częściach. Zawieszenie przysługuje przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia, bądź do 6 lat w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia wymaga osobistej opieki, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 18 roku życia. Stan zdrowia dziecka musi być potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Prawo do objęcia ubezpieczeniami przysługuje jednemu z rodziców pod warunkiem, że drugi rodzic nie jest objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu sprawowania opieki albo ubezpieczeniami jako osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo jako osoba przebywająca na urlopie wychowawczym.

Ubezpieczenie zdrowotne

Przedsiębiorcy, którzy są objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, o ile nie mają obowiązku odprowadzać składek zdrowotnych z innego tytułu. 

Obowiązek ubezpieczenia powstaje z dniem objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, a wygasa z dniem zakończenia tej opieki.

Podstawę wymiaru składki stanowi kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych (620 zł od 1 listopada 2018 r., przy czym kolejna weryfikacja tej kwoty i możliwe jej podwyższenie przewidziane jest na 2021 r.).

Podstawa do obliczania wysokości składek

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia stanowi kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok kalendarzowy, tak samo jak w przypadku standardowych składek przedsiębiorców.

Co należy zrobić?

Zawieszenie działalności gospodarczej należy zgłosić do CEIDG na zasadach ogólnych (więcej na ten temat: tutaj). Następnie, przedsiębiorca jest obowiązany złożyć w ZUS oświadczenie o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na druku UE-1. Do oświadczenia należy załączyć oryginały skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz, jeżeli dotyczy, także orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x