,

Zasiłek chorobowy a zmiana pracodawcy

Pracownik rozwiązał umowę o pracę na mocy porozumienia stron, a następnie został zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy. Po jakimś czasie zachorował i przebywał na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób zostanie obliczony zasiłek chorobowy? Czy znaczenie ma wysokość wynagrodzenia u poprzedniego pracodawcy?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej jako „ustawa zasiłkowa”), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W sytuacji, gdy pracownik pracował krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Przy zatrudnieniu stałym jest to kwota brutto na umowie o pracę.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku (art. 36 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Poprzednie zatrudnienie

Ustawa zasiłkowa w art. 36 ust. 4 wskazuje, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Oznacza to, że nie bierze się pod uwagę wynagrodzenia ze stosunku pracy osiąganego u poprzedniego pracodawcy.

„Podstawę wymiaru zasiłku ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika u tego pracodawcy, z którym łączył go stosunek pracy w okresie powstania niezdolności do pracy. (…) nie ma podstaw do stwierdzenia, iż na wysokość tego świadczenia powinno mieć wpływ wynagrodzenie osiągane w ramach stosunków pracy zakończonych przed powstaniem niezdolności do pracy” – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2006 r. (sygn. akt: I UK 291/05).

Podsumowując, jeżeli pracownik rozwiązał umowę o pracę z poprzednim pracodawcą, a nowa umowa o pracę została zawarta z nowym pracodawcą, to do obliczenia podstawy wymiary zasiłku chorobowego bierze się pod uwagę wyłącznie wynagrodzenie uzyskiwane u obecnego pracodawcy. Powyższe nie ma zastosowania do sytuacji, gdy umowa o pracę została co prawda rozwiązana i została zawarta nowa umowa o pracę, ale nastąpiło to z tym samym pracodawcą lub w ramach przejścia zakładu pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?
Szukasz pomocy w sporządzeniu pisma?
Zadzwoń: +48 510 668 414
Napisz: kontakt@kancelarialewandowska.com
Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.kancelarialewandowska.com

POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ?

Skontaktuj się ze mną i dowiedz się co mogę dla Ciebie zrobić

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze

ZOBACZ TAKŻE:

0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x
()
x