Zabezpieczenie alimentów – co musisz wiedzieć?

Zabezpieczenie alimentów Adwokat Warszawa

Uzyskanie alimentów na dzieci oraz ich zabezpieczenie jest jedną z najczęściej poruszanych kwestii przez naszych klientów. Na każdym z rodziców ciąży obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Po rozstaniu rodzic, z którym dziecko nie mieszka, nadal jest obowiązany do ponoszenia tych kosztów utrzymania. Niestety, w wielu przypadkach dochodzi do problemów z ich regularnym płaceniem, a rodzice nie są w stanie się porozumieć. W takich sytuacjach konieczne jest wystąpienie do sądu rodzinnego. Czy trzeba czekać aż do zakończenia postępowania sądowego? W tym artykule wyjaśnimy, czym jest zabezpieczenie alimentów, kiedy warto z niego skorzystać oraz jak skutecznie złożyć odpowiedni wniosek do sądu.

Czym jest zabezpieczenie alimentów?

Zabezpieczenie alimentów ma na celu zapewnienie tymczasowych środków finansowych dla osoby uprawnionej (w tym przypadku małoletniego dziecka) na czas trwania postępowania sądowego. 

Sąd, na wniosek osoby uprawnionej (w przypadku małoletniego dziecka będzie to jeden z rodziców działający w charakterze przedstawiciela ustawowego dziecka), może zobowiązać na czas trwania postępowania do łożenia na rzecz dziecka alimentów w określonej wysokości, jeszcze przed wydaniem prawomocnego wyroku.

Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest natychmiast wykonalne, co oznacza, że nawet złożenie wniosku o uzasadnienie, a następnie zażalenia na to postanowienie nie blokuje wykonania orzeczenia, a alimenty są należne już od dnia jego wydania. 

Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów obowiązuje przez cały czas trwania postępowania, aż do uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie. Zmienione może być na skutek złożonego zażalenia (jeżeli zostanie uwzględnione) albo w wyniku uwzględnionego wniosku o zmianę postanowienia o zabezpieczeniu.

Zabezpieczenia alimentów można dochodzić zarówno w postępowaniu o rozwód, jak i w postępowaniu o alimenty, jak również w innych sprawach.

Kiedy warto ubiegać się o zabezpieczenie alimentów?

Najczęściej wniosek o zabezpieczenie alimentów składa się już w piśmie wszczynającym postępowanie w sprawie, np. pozwie o rozwód czy pozwie o alimenty. Będzie to dotyczyło zwłaszcza tych sytuacji, gdy osoba zobowiązana do alimentów w ogóle ich nie płaci albo płaci w wysokości, która nie starcza na pokrycie usprawiedliwionych kosztów utrzymania dziecka.

Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Aby uzyskać zabezpieczenie alimentów, należy złożyć wniosek do sądu. Warto pamiętać, że taki wniosek powinien zawierać w szczególności:

  1. wskazanie osoby uprawnionej oraz osoby zobowiązanej do płacenia alimentów;

  2. opis sytuacji życiowej i finansowej, uzasadniający potrzebę zabezpieczenia alimentów;

  3. wskazanie wysokości alimentów, które mają być zabezpieczone;

  4. wskazanie sposobu zabezpieczenia alimentów, tj. w jaki sposób alimenty mają być płacone;

  5. stosowne wnioski dowodowe.

Warto podkreślić, że postanowienie o zabezpieczeniu alimentów może być wydane przez sąd na posiedzeniu niejawnym, co oznacza, że nie jest konieczna obecność stron. Przyczynia się to też do szybszego rozpoznania wniosku.

Sąd, biorąc pod uwagę okoliczności, może wydać postanowienie, które będzie obowiązywać do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie.

Wysokość alimentów na dziecko

Wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb osoby, która jest uprawniona do ich otrzymywania, oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych osoby, która jest obowiązana do ich płacenia (art. 135 § 1 KRO).

Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zalicza się przede wszystkim koszty jego utrzymania, czyli koszty wyżywienia, zakupu środków higienicznych, ubrań i butów, książek i wyposażenia szkolnego, finansowania nauki oraz leczenia.

Do kosztów utrzymania i wychowania dziecka zaliczyć można także wydatki na chemię gospodarczą, inne koszty związane ze szkołą (np. komitet rodzicielski, obozy, zielone szkoły, wycieczki), jak również wydatki na zajęcia pozalekcyjne, naukę języków obcych, wyposażenie pokoju, zabawki i pomoce edukacyjne, zakup biletów miesięcznych lub benzynę, jeżeli rodzic musi dowozić dziecko do szkoły i na zajęcia samochodem (w odpowiedniej części).

Więcej o wysokości alimentów i sposobie ich obliczania przeczytają Państwo w naszej publikacji „Alimenty na dziecko i ich wysokość” (dostępny: tutaj).

Co zrobić, gdy zabezpieczenie alimentów nie jest skuteczne?

Jeżeli po zabezpieczeniu alimentów osoba zobowiązana do ich płacenia nadal ich nie reguluje, w całości albo w części, osoba uprawniona może złożyć wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji alimentów.

Jeśli borykasz się z problemem, jakim jest brak regulowania przez drugiego rodzica alimentów, regulowanie ich w niewystarczającej wysokości albo w sposób nieregularny, być może warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o zabezpieczenie alimentów. To, czy złożenie wniosku jest możliwe i w ramach jakiego postępowania, warto skonsultować z profesjonalnym pełnomocnikiem. Szybka interwencja może zapewnić  spokój i pomóc w utrzymaniu stabilności finansowej.

Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zabezpieczenia alimentów, skontaktuj się z naszą kancelarią. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci w przygotowaniu wniosku oraz przeprowadzą Cię przez cały proces, dbając o Twoje interesy. Zaufaj profesjonalistom i zadbaj o swoje prawa.

Chcesz uzyskać pomoc prawną w sprawie alimentów lub w innej sprawie rodzinnej? Zadzwoń do nas lub napisz.

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x