Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce – co to oznacza?

W piątek 13 marca podczas wieczornej konferencji Premiera, Ministra Zdrowia oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W niedzielny poranek, gdy pisałam ten post, w naszym kraju zarażonych było 111 osób, z czego 3 osoby zmarły. W ciągu doby, która pozostaje od ostatnich szlifów posta do jego publikacji, musiałabym zapewne wielokrotnie aktualizować informację o ilości osób zarażonych na koronawirusa w Polsce, gdybym chciała przekazać aktualne dane. Już w godzinach popołudniowych, gdy poddałam post ostatniej redakcji, liczba przypadków wzrosła do 119. W ciągu ostatniej doby przybyło w Polsce prawie 40 przypadków zarażenia COVID-19. Choć nadal sytuacja nie jest tak dynamiczna jak u naszych zachodnich sąsiadów, panika wzrasta. Z czym wiąże się wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i jakie są tego konsekwencje?

Definicja stanu zagrożenia epidemicznego

Zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego ma więc ułatwić organom do tego upoważnionym zastosowanie odpowiednich środków mających na celu zapobieganie szerzenia się epidemii i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli.

W Polsce stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony został od 14 marca 2020 r. do odwołania w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. w zeszły piątek.

Zmiany w funkcjonowaniu kraju

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego pozwoliło nałożyć dodatkowe ograniczenia w związku z koronawirusem, które mają zapobiec dalszemu jego rozprzestrzenianiu.

Od soboty 14 marca:

    • działalność galerii handlowych została ograniczona, a sklepy w galeriach zamknięte, przy czym otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki, pralnie i drogerie;

    • zawieszono działalność instytucji kultury, tj. teatrów, oper, filharmonii, muzeów oraz kin i sieci kinowych, jak również bibliotek;

    • zawieszono działalność obiektów sportowych, tj. basenów i siłowni;

    • zawieszono działalność restauracji, pubów, klubów, barów, kasyn, które mogą świadczyć usługi tylko na wynos;

    • wprowadzony został zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym także zgromadzeń państwowych i religijnych;

    • wprowadzony został zakaz organizowania organizowania imprez takich jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania oraz działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (PKD: 82.30.Z);

Od niedzieli 15 marca obowiązują następujące zmiany:

    • przywrócenie granic i kontroli na granicach dla przepływu osób, przy czym granice pozostają otwarte dla przepływu towarów;

    • zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców;

    • kwarantanna (14 dniowa) dla osób wjeżdżających na terytorium Polski – osoba przekraczająca granicę jest obowiązana przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, gdzie będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, jak również numer telefonu kontaktowego;

    • zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych, przy czym utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy, po uprzednim zgłoszeniu się na listę oczekujących, będą mogli wrócić do kraju. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian.

Od poniedziałku 16 marca żłobki, przedszkola i szkoły są zamknięte, a zajęcia nie odbywają się. Ponadto, Poczta Polska poinformowała, że godziny pracy placówek ulegną skróceniu, punkty obsługi klienta w galeriach handlowych będą nieczynne, a przyjmowanie przesyłek zagranicznych zawieszone. Przy okienku przebywać może jeden klient, a pozostałe osoby muszą oczekiwać przed budynkiem.

Projekt nowelizacji ustawy o COVID-19

W zeszłotygodniowej publikacji pt. Koronawirus a prawa pracowników pisałam m.in. o prawie rodziców do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem w wyniku zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. W chwili obecnej dodatkowy zasiłek przysługuje tylko na okres 14 dni i wyłącznie dla rodziców dzieci w wieku do lat 8.

W piątek 13 marca Senat przyjął projekt nowelizacji specustawy o COVID-19, który ma teraz zostać skierowany do Sejmu. Zmiany zakładają rozszerzenie grupy uprawnionych do otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na rodziców dzieci w wieku do lat 15 oraz wydłużenie okresu przysługiwania zasiłku do 21 dni.

Projekt nowelizacji ma także doprecyzować i uzupełnić lakoniczne do tej pory zasady pracy zdalnej w firmach, przewidywać rekompensatę za szkodę poniesioną w związku z działaniami władz publicznych w celu przeciwdziałania koronawirusowi (np. kwarantanną dużej liczby pracowników), jak również pożyczkę na działalność bieżącą dla niektórych firm, które znajdą się w trudnej sytuacji finansowej. Ustalone mają zostać także minimalne zasady udzielania zamówień publicznych.

Akcja #zostańwdomu

Tak jak na sam fakt zaistniałej sytuacji nie mamy wpływu, tak przeciwnie – ogromny wpływ mamy na to, jaki będzie dalszy przebieg epidemii koronawirusa w Polsce. Z tego względu rekomenduje się wszystkim, którzy mają taką możliwość, pozostanie w domach. Nie wychodźmy, jeżeli nie mamy takiej potrzeby. Odwołajmy wyjazdy i wizyty, zwłaszcza u dziadków, którzy, z uwagi na swój wiek i często przewlekłe choroby współistniejące, są szczególnie narażeni na ciężki przebieg zarażenia koronawirusem. Pokażmy, że jesteśmy odpowiedzialni, a już wkrótce epidemia pozostanie jedynie w naszych pamięciach.

Dużo zdrowia!

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
trackback

[…] piątek 13 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, o czym pisałam w zeszłym tygodniu. Tydzień później, 20 marca, Minister Zdrowia wraz z Premierem poinformowali o ogłoszeniu stanu […]

1
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x