Dla wielu osób wygląd zewnętrzny ma duże znaczenie, nie tylko z powodu poczucia własnej wartości, ale także z powodu kontaktów społecznych. Każdy z nas lubi wyglądać dobrze i dobrze się ze sobą czuć. Niektórzy, decydując się na zabiegi kosmetyczne, chcieliby zniwelować niedoskonałości i podkreślić swoje atuty. Niestety, nie zawsze zabiegi te wykonywane są zgodnie ze sztuką. Warto wiedzieć kiedy i w jakich przypadkach można uzyskać odszkodowanie za wadliwie wykonany makijaż permanentny.
Nieudany zabieg kosmetyczny
Zabieg makijażu permanentnego jest specyficznym, inwazyjnym i wąsko specjalistycznym zabiegiem. Ma na celu ukrycie ewentualnych niedoskonałości i podkreślenie atutów urody. Wskazuje się, że poprawnie wykonany zabieg makijażu permanentnego powinien wyglądać naturalnie, nie wykazywać cech przerysowania oraz upiększać. Bezsprzecznie więc oszpecenie w wyniku zabiegu makijażu permanentnego stanowi o wadliwie wykonanym zabiegu.
Przykładami wadliwie wykonanego zabiegu makijażu permanentnego mogą być: sztucznie wyglądające brwi, źle dobrany kolor pigmentu do urody klientki, krzywy makijaż brwi albo ust, znaczne odbieganie kształtem od naturalnej linii owłosienia brwi lub naturalnej linii ust, zbyt głębokie wykonanie makijażu, uszkodzenie skóry właściwej wskutek zabiegu.
Nie każdy zabieg kosmetyczny, z którego klient jest niezadowolony, oznacza, że został on wykonany wadliwie. Nieudany zabieg kosmetyczny to przede wszystkim taki, który nie został wykonany zgodnie z aktualną wiedzą specjalistyczną dotyczącą sposobu wykonywania takiego zabiegu. W celu określenia, czy zabieg został wykonany prawidłowo, w tym także zgodnie z ustaleniami dokonanymi z klientem i zgodnie z jego typem urody, warto jest skonsultować się ze specjalistą. Ewentualna opinia specjalisty co do sposobu wykonania zabiegu oraz możliwości wykonania zabiegów naprawczych i kosztu takich zabiegów może stanowić dowód w ewentualnym postępowaniu cywilnym. Na pewno stanowić to będzie dobry punkt wyjścia do spotkania z prawnikiem, który na tej podstawie będzie mógł ustalić strategię dalszego postępowania. W postępowaniu sądowym najpewniej i tak pojawi się konieczność powołania dowodu z opinii biegłego specjalisty. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej w tym przedmiocie, zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią.
Wadliwie wykonany zabieg makijażu permanentnego może mieć znaczący wpływ na codzienne życie. Bądź co bądź jest to zabieg co do zasady trwały, a przede wszystkim wykonany w miejscu widocznym – na twarzy. Makijaż permanentny, który doprowadził do oszpecenia klienta może narazić go na przykrości ze strony otoczenia oraz pogorszenie stanu zdrowia psychicznego.
Odpowiedzialność odszkodowawcza
Na podstawie art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego (KC) osoba poszkodowana wadliwie wykonanym zabiegiem może dochodzić naprawienia szkody od osoby, która ją wyrządziła. Najczęściej będzie to osoba wykonująca zabieg kosmetyczny, ale w niektórych przypadkach może to być także salon kosmetyczny. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
Oznacza to, że poszkodowany może dochodzić zwrotu kosztów wadliwie wykonanego zabiegu, jak również zwrotu kosztów zabiegów naprawczych. Co istotne, poszkodowany nie musi wykazywać, że poniósł już koszty zabiegów naprawczych ani że posiada środki na ich pokrycie. Na żądanie poszkodowanego bowiem zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia.
Interpretacja art. 444 § 1 zd. 2 KC musi „umożliwiać poszkodowanemu wcześniejsze pozyskanie od zobowiązanego do naprawienia szkody środków finansowych potrzebnych na koszty leczenia” (tak: Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 24 stycznia 2007 r., sygn. akt: III UZP 4/06).
Oprócz zwrotu kosztów zabiegu oraz kosztów zabiegów naprawczych odszkodowanie może obejmować także: zwrot kosztów zakupu preparatów rozjaśniających naskórek, zwrot kosztów wizyt u psychologa lub terapeuty, zwrot kosztów dojazdów na dodatkowe zabiegi czy wizyty u lekarza, jak również zwrot utraconego dochodu w związku z czasem poświęconym na kolejne zabiegi. Z tego względu warto pamiętać o gromadzeniu wszelkich rachunków i faktur z powyższego tytułu, bowiem w przeciwnym razie trudno będzie przed sądem wykazać, że te dodatkowe koszty w ogóle zostały poniesione i w jakiej wysokości.
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
Osoba poszkodowana wadliwie wykonanym zabiegiem makijażu permanentnego czy jakimkolwiek innym zabiegiem kosmetycznym lub zabiegiem medycyny estetycznej, może obok odszkodowania dochodzić także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie ma na celu przede wszystkim złagodzenie doznanych cierpień psychicznych (przeżywane ujemne odczucia, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego) i fizycznych (ból fizyczny i inne dolegliwości).
Zgodnie z art. 445 § 1 KC, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Podsumowując, wygląd ma dla każdego z nas istotne znaczenie. Jeżeli ktokolwiek decyduje się na wykonanie zabiegu makijażu permanentnego, co oczywiste, oczekuje ukrycia ewentualnych niedoskonałości oraz wzmocnienia atutów swojego wyglądu. W sytuacji, gdy wykonany zabieg oszpeca zamiast upiększyć, należy pamiętać, że poszkodowany ma prawo dochodzenia odszkodowania oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, w sytuacji, gdy wadliwie wykonany zabieg stanowi czyn bezprawny, a więc kosmetyczka wykonała zabieg niezgodnie z zasadami wykonywania tego zawodu, czym wywołała szkodę. Wątpliwa może być odpowiedzialność kosmetyczki w sytuacji, gdy zabieg został wykonany zgodnie ze sztuką, ale niezgodnie z ustaleniami lub niestarannie. W tego typu przypadku odpowiedzialności odszkodowawczej kosmetyczki należałoby raczej doszukiwać w odpowiedzialności kontraktowej, a zadośćuczynienie – w naruszeniu dóbr osobistych.
Autor:
Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com