Kaucja w umowie najmu

Umowa najmu lokalu mieszkalnego należy do najczęściej zawieranych w naszym codziennym życiu. Na jej podstawie wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy do używania lokal przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Jest to umowa uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Często zdarza się, że zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia kaucji. Czym jest kaucja w umowie najmu i jak ją odzyskać?

Pojęcie kaucji

Wynajmujący może uzależnić zawarcie umowy najmu od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej. Wynika to z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Przepis ten wskazuje wprost, że kaucja zabezpieczająca może być wykorzystana przez wynajmującego na pokrycie tych należności z tytułu najmu, które przysługują mu w dniu opróżnienia lokalu. W praktyce chodzi o zabezpieczenie roszczeń wynajmującego np. z tytułu niezapłaconego czynszu lub szkód wyrządzonych przez najemcę w lokalu.

Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa dotyczy najmu lokalu zamiennego lub najmu socjalnego lokalu albo gdy jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji.

Wysokość kaucji określana jest w umowie zazwyczaj w odniesieniu do krotności czynszu. Przykładowo, kaucja może wynosić jednokrotność miesięcznego czynszu lub dwukrotność miesięcznego czynszu. Niemniej nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

Waloryzacja kaucji

Warto pamiętać, że jeżeli w trakcie trwania umowy najmu wynajmujący podwyższał czynsz, to także wpłacona przez najemcę przy podpisywaniu umowy kaucja powinna być podwyższona. Kaucja powinna ulec tzw. waloryzacji i w takiej wysokości zwrócona najemcy po zakończeniu najmu.

Waloryzacji kaucji dokonuje się w sposób następujący: zwaloryzowana kaucja będzie się równać iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.

Zwrot kaucji

Wynajmujący obowiązany jest zwrócić kaucję w ciągu 1 miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Jak się zabezpieczyć?

Przy podpisywaniu umowy najmu zazwyczaj nie myśli się o tym co będzie po jej zakończeniu, ponieważ jest to często odległy termin, sięgający nawet kilku lat. Warto jednak choć przez chwilę zastanowić się nad tym, jakie sytuacje mogą wyniknąć w przyszłości, gdy umowa ulegnie zakończeniu.

Często zdarza się, że wynajmujący odmawia zwrotu całości kaucji lub jej części. Jako argument podaje zniszczenia powstałe w lokalu, których koszty naprawy musi ponieść. Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym postępowaniem wynajmującego?

Przy podpisywaniu umowy najmu warto jest sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy lokalu wraz z dokumentacją fotograficzną, które to dokumenty zostaną podpisane przez obydwie strony umowy. Do protokołu można także załączyć listę wszystkich mebli i sprzętów codziennego użytku.

Co zrobić, gdy wynajmujący nie chce zwrócić kaucji?

W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności wysłać do wynajmującego wezwanie do zapłaty (niezależnie od tego, czy odmawia zwrotu kaucji zwaloryzowanej, części kaucji, czy kaucji w całości). Jeżeli mimo to wynajmujący nie będzie chciał dojść do porozumienia, niezbędne jest wystąpienie na drogę sądową z powództwem o zapłatę.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Emil
Emil
1 rok temu

Nawet gdy faktycznie jakieś zniszczenia są, to najczęściej stanowią normalne zużycie: https://pamietnikwindykatora.pl/normalne-zuzycie-lokalu/ i nie obciążają najemcy.

1
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x