Kancelaria odszkodowawcza czy adwokat?

Spraw związanych z odpowiedzialnością za wyrządzoną szkodę jest w dzisiejszych czasach bardzo dużo. Dotyczy to zarówno roszczenia o zapłatę odszkodowania jak i zadośćuczynienia. Wypadki komunikacyjne, błędy medyczne, uszczerbek na zdrowiu czy szkoda w majątku – można byłoby długo wyliczać. Na rynku, obok kancelarii adwokackich czy prawnych, funkcjonują także tzw. kancelarie odszkodowawcze. Poszkodowany staje przed trudnym wyborem: kancelaria odszkodowawcza czy adwokat? Jaka jest różnica?

Kancelaria adwokacka, radcowska, prawna

Na rynku usług prawnych spotkać można wiele kancelarii. Adwokackie, radcowskie, prawne, prawnicze. Nierzadko klienci nie wiedzą co to oznacza i czyją pomoc mogą tam uzyskać.

W kancelarii adwokackiej klient skorzysta z pomocy adwokatów. W kancelarii radcowskiej znajdzie usługi prawne świadczone przez radców prawnych. Z kolei zastosowanie w nazwie zwrotu „kancelaria prawna” oznacza zazwyczaj, że jest to miejsce, w którym zatrudnieni są zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni. W tym ostatnim przypadku można też spotkać niekiedy nazwę „kancelaria adwokacko-radcowska”.

Adwokaci i radcowie prawni to zawody zaufania publicznego. Osoby wykonujące te zawody ukończyły 5 letnie jednolite studia magisterskie na kierunku prawa, a następnie, o ile nie doszły do zawodu w inny uregulowany przepisami sposób, ukończyły 3 letnią aplikację prawniczą, po której zdały państwowy egzamin zawodowy i uzyskały tytuł zawodowy.

Adwokaci i radcowie prawni przynależą do poszczególnych izb. Podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za swoje działania. Posiadają obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanego przez siebie zawodu. Mają uprawnienia do reprezentowania klienta przed sądami i innymi instytucjami. 

Co najważniejsze, adwokaci i radcowie prawni nie mogą obsługiwać klienta w systemie prowizyjnym. Oznacza to, że procent od wygranej w sprawie kwoty nie może być jedynym źródłem ich wynagrodzenia. Niemniej, może być dodatkiem. Przepisy kodeksu etyki wyznaczają maksymalną wysokość procentu od wygranej sprawy.

Adwokaci i radcowie prawni nie mogą pozyskiwać klientów przez pośredników. W rzeczywistości wygląda to tak, że po prostu czekają, aż klient sam do nich przyjdzie. Nie ma mowy o korzystaniu z agentów czy innych pośredników, którzy przysyłają klienta do kancelarii. Adwokaci są ponadto związani zakazem reklamy. 

„Kancelaria” odszkodowawcza

Niestety, mimo wielu prób podejmowanych przez samorządy adwokackie i radcowskie, ustawodawca nadal nie zastrzegł prawa do korzystania z nazwy „kancelaria” tylko dla profesjonalnych pełnomocników, czyli adwokatów i radców prawnych. We wstępie posta można łatwo zauważyć, że użyłam zwrotu „tak zwana” kancelaria odszkodowawcza. Dlaczego? Mam nadzieję, że na koniec publikacji okaże się to oczywiste dla każdego czytelnika.

Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że nie ma osoby, która nie miała do czynienia z firmami odszkodowawczymi, coraz częściej nazywającymi siebie kancelariami. Firmy te dość intensywnie korzystają z reklamy – czy to w formie ulotek, bannerów w sieci, mailingu, a nawet korespondencji sms i rozmów telefonicznych. Nie jeden raz sama otrzymywałam automatyczne połączenia o treści: „Twój bliski uległ wypadkowi? W wyniku wypadku doznałeś uszczerbku na zdrowiu lub utraciłeś bliską Ci osobę? Pomożemy Ci odzyskać Twoje pieniądze!„.

Firmy odszkodowawcze korzystają z agentów. Agenci pozyskują klientów poszukujących naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Jeszcze kilka lat temu dość często słyszało się o odwiedzaniu poszkodowanych w szpitalach lub domach.

W firmach odszkodowawczych rzadko zatrudnieni są adwokaci i radcowie prawni. Osoby zajmujące się sprawą nie mają często nawet wykształcenia prawniczego.

Firmy odszkodowawcze niewątpliwie mają łatwiejszy dostęp klienta z uwagi na reklamę swojej działalności. Oferują swoim klientom pozornie korzystne warunki współpracy. Klient najczęściej nie musi płacić w ogóle aż do czasu zakończenia postępowania. Jest zachęcany „darmową” konsultacją, czy „bezpłatnym” prowadzeniem sprawy.

Jak więc zarabiają firmy odszkodowawcze? Wynagrodzenie za prowadzenie sprawy to w ich przypadku prowizja od wygranej kwoty. Prowizja, która niejednokrotnie okazuje się wyższa, niż całość wynagrodzenia, które otrzymałby adwokat lub radca prawny.

Wynagrodzenie prowizyjne ma też istotną wadę – zachęca do zakończenia sprawy na etapie postępowania przedsądowego, czyli reklamacji.

Korzystne wynagrodzenie, pozornie niższe niż adwokackie, jest złudne. Przykładowo, w sprawie zostanie uzyskana kwota 150.000 zł odszkodowania. Firmy odszkodowawcze potrafią zawrzeć w umowie nawet 35% prowizji od wygranej kwoty. Daje nam to w tym przypadku 52.500 zł wynagrodzenia dla „kancelarii” odszkodowawczej. Nie wyobrażam sobie, by adwokat lub radca prawny otrzymał tak wysokie wynagrodzenie za prowadzenie sprawy w I instancji. Zazwyczaj przy takiej kwocie wynagrodzenie może zamknąć się nawet w 10.000 zł łącznie. Czy nadal wynagrodzenie firmy odszkodowawczej wydaje się korzystne?

Co wybrać?

Wydaje się, że firmy odszkodowawcze zdominowały rynek usług prawnych. Wpisując w Google hasło „odszkodowanie” wyświetlają się w pierwszej kolejności tzw. kancelarie odszkodowawcze. Wynika to z tego, że rynek ten nie jest uregulowany żadnymi zapisami dotyczącymi reklamy czy sposobu, w jaki można pozyskiwać klientów.

Decydując się na pomoc w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych warto pamiętać o tym, że adwokat i radca prawny to zawody zaufania publicznego, uregulowane w przepisach prawa, odpowiadające dyscyplinarnie za uchybienia w wykonywaniu zawodu, posiadające obowiązkowe ubezpieczenie OC.  Przede wszystkim, jednakże, są to podmioty profesjonalne, posiadające odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje.

Do każdej sprawy adwokat czy radca prawny podchodzi indywidualnie, a nie schematycznie. Każde pismo sporządza w odniesieniu do konkretnej sprawy. Nie zależy mu na jak najszybszym zakończeniu sprawy, a na jak najszerszym reprezentowaniu interesu klienta.

W tak ważnych sprawach, jak sprawy odszkodowawcze, warto korzystać z profesjonalnej pomocy adwokata lub radcy prawnego.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

 

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Radcom prawnym od 1 stycznia 2023 zabroniono współpracy z „podmiotami nieuprawnionymi” czyli m. in. kancelariami odszkodowawczymi. To nowy art. 25a kodeksu etyki radców prawnych. NRA pracuje nad podobnym zakazem. Pozdrawiam.

trackback

[…] adwokackich, a tzw. kancelarii odszkodowawczych (więcej informacji na ten temat w postach: Kancelaria odszkodowawcza czy adwokat? oraz Co to jest kancelaria […]

2
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x