Jak udowodnić winę w rozwodzie?

Rozwód

Jak udowodnić winę w rozwodzie to jedno z częstych pytań, z którymi zgłaszają się do mojej kancelarii klienci. Niekiedy wydaje się, że dowody winy są wręcz „kompromitujące”, jak to niektórzy określają, niemniej nadal pozostają wątpliwości czy to będzie wystarczające i jak się do tego wszystkiego zabrać. Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu dotyczącego postępowania dowodowego w rozwodzie w zakresie ustalenia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Co do zasady, orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Nie musi tego robić wtedy, gdy oboje małżonkowie złożą zgodny wniosek o zaniechanie orzekania o winie. W takiej sytuacji w wyroku rozwodowym zawarta jest wzmianka, że orzeka się rozwód „bez orzekania o winie”.

Co w sytuacji, gdy żaden z małżonków nie wyraża zgody na nieorzekanie o winie albo orzekać o winie chce choćby jeden z nich? W takim przypadku sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe, które ma na celu ustalenie kto i w jakim stopniu przyczynił się do rozkładu pożycia małżeńskiego.

Rezerwuj spotkanie z adwokatem

[bookly-form]

 

Co to jest wina w rozwodzie?

Do całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, będącego przesłanką rozwodu, dochodzi wtedy, gdy ustaniu ulegają wszystkie wspólnoty małżeńskie, tj. wspólnota duchowa, fizyczna oraz gospodarcza, a rozkład ten ma charakter trwały. Wniosek w pozwie o rozwód albo odpowiedzi na pozew o rozwód o orzeczenie o wyłącznej winie drugiego małżonka w rozkładzie pożycia oznacza, że sąd będzie musiał ustalić, że wina ta ma charakter wyłączny, tj. małżonek ponosi 100% winy w rozkładzie pożycia, a drugi małżonek nie przyczynił się do rozkładu w żadnym stopniu. Wina w rozwodzie w polskim prawie nie podlega stopniowaniu, co oznacza, że nawet 99% winy jednego z małżonków i 1% drugiego spowoduje, iż sąd orzeknie, że do rozkładu pożycia małżeńskiego doszło z winy obojga małżonków. Wina wyłączna zatem, jak sama nazwa wskazuje, musi mieć charakter wyłączny.

O winie w rozkładzie pożycia można przeczytać w wielu innych postach na blogu, m.in. w poście „Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?„.

Katalog winy za rozkład pożycia małżeńskiego

Przyczyn zawinionych rozkładu pożycia małżeńskiego może być wiele, choć wystąpienie jednej z przyczyn po stronie jednego z małżonków nie oznacza, że sąd orzeknie, iż do rozkładu pożycia doszło z jego wyłącznej winy. Może to wynikać między innymi z tego, że sąd po stronie drugiego małżonka również stwierdzi w jakimś stopniu winę w zaistniałym stanie rzeczy.

Do zawinionych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego zalicza się w szczególności:

  1. zdradę fizyczną lub emocjonalną;

  2. pijaństwo i nadużywanie alkoholu lub inne nałogi np. narkotyki alb o hazard;

  3. rażąca rozrzutność i niegospodarność;

  4. przemoc psychiczna, fizyczna i ekonomiczna;

  5. nieróbstwo;

  6. zaniedbywanie małżonka i rodziny oraz ich potrzeb;

  7. brak woli budowania relacji małżeńskich;

  8. opuszczenie małżonka lub rodziny bez słusznej przyczyny;

  9. naganny lub negatywny stosunek do rodziny małżonka.

Co do zasady nie są zawinione przyczyny rozkładu pożycia takie jak choroba fizyczna i psychiczna, impotencja czy istotna różnica charakterów.

Co może być dowodem w sprawie o rozwód?

Przepisy postępowania cywilnego nie definiują zamkniętego katalogu dowodów, zatem dowodem może być w zasadzie wszystko, co zmierza do wykazania naszych twierdzeń. Przede wszystkim, w postępowaniu rozwodowym dowodem dotyczącym ustalenia winy w rozkładzie pożycia będą przesłuchanie stronzeznania świadkówwydruki z korespondencji smsraporty detektywistycznefotografienagrania dźwiękowe lub wideo, zrzuty ekranu z portali społecznościowych i inne. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego to do oceny sądu należy jaki walor dowodowy nadać poszczególnym dowodom i jaki to będzie miało wpływ na wydane w sprawie orzeczenie. Więcej o dowodach w sprawie o rozwód przeczytać można w poście „Dowody w sprawie o rozwód i wnioski dowodowe”.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x