Jak przygotować się do rozprawy?

Przygotowanie się do rozprawy to bardzo ważny, czasochłonny element prowadzenia każdej sprawy sądowej. Stawiennictwo w sądzie nie musi zawsze wiązać się z obezwładniającym stresem. Jak przygotować się do rozprawy tak, aby na terminie czuć się pewnie?

Zapoznaj się z aktami

Nie sposób przygotować się do terminu bez znajomości akt sprawy. Jest to oczywiste, choć nie zawsze takie się wydaje. Jeżeli akt sprawy jest dużo, warto zaznaczyć sobie najistotniejsze pisma lub fragmenty kolorowymi znacznikami, a w samej treści można użyć także zakreślacza. Zdarza się, że podczas rozprawy sąd lub strona przeciwna odwołuje się do konkretnego pisma lub konkretnego dokumentu znajdującego się w aktach sprawy. Dobrze jest mieć wszystko pod ręką, aby później w stresie nie wertować kilkudziesięciu kartek w teczce.

Zapisz najważniejsze kwestie

Gdy już wiemy wszystko o sprawie i przypomnieliśmy sobie to, co działo się w niej do czasu wyznaczonej rozprawy, warto przygotować sobie notatki z najważniejszych kwestii, jeśli sprawa tego wymaga. Notowanie przydaje się w szczególności w sprawach, w których wpłynęło dużo pism albo dokonywanych było wiele czynności przed terminem. Notatki mogą obejmować w punktach określenie stanowisk stron, jak również harmonogram najważniejszych czynności.

Przygotuj wnioski i pytania

Na każdą rozprawę przygotowuję kartę informacyjną. Jest to nic innego jak kartka (albo kartki) papieru, na której zamieszczam wszelkie informacje, które mogą okazać się przydatne na samej rozprawie. Kartę wkładam do teczki z aktami sprawy i zabieram na termin. Dzięki temu mam spokojną głowę, że jestem przygotowana, a to co dla mnie najważniejsze znajduje się tuż przed moimi oczami. Co zawiera moja karta informacyjna na rozprawę?

✅ Podstawowe informacje o sprawie: strony, sąd, termin rozprawy, sala, sygnatura akt;

✅ Stanowisko w sprawie, ewentualne wnioski (w punktach);

✅ W przypadku przesłuchania: lista pytań;

✅ W przypadku posiedzenia przygotowawczego, pierwszej rozprawy lub gdy sytuacja tego wymaga: w punktach najważniejsze twierdzenia i elementy stanu faktycznego, wyboldowane najważniejsze kwestie;

✅ W przypadku ostatniej rozprawy: mowa końcowa w punktach;

✅ Dodatkowe uwagi jak np. istotne przepisy, ewentualne wnioski, argumentacja dla przedłożenia nowych wniosków dowodowych.

Skompletuj dokumenty

Przed wyjściem do sądu, a najlepiej dzień przed, sprawdź czy masz wszystko to, czego potrzebujesz. Przejrzyj teczkę z aktami sprawy i co zawiera. Sprawdź, czy znajduje się w niej wszystko to, co powinno się w niej znajdować. Jeśli występujesz w sprawie jako pełnomocnik, po raz pierwszy, upewnij się, że w dokumentach masz pełnomocnictwo lub upoważnienie oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej, jeśli jest wymagana, w egzemplarzach dla sądu oraz przeciwnika.

W przypadku, gdy chcesz złożyć nowe wnioski dowodowe, sprawdź czy są kompletne oraz czy masz odpowiednią ilość egzemplarzy, tj. dla sądu, przeciwnika oraz kopię dla siebie.

Nie zapomnij o kartce do pisania i długopisie! Nie zawsze trzeba notować przebieg rozprawy, ale kartka przydaje się zwłaszcza przy przesłuchaniu stron lub świadków. Ja zawsze notuję myśli, które pojawiają mi się w związku z wypowiedzią podczas przesłuchania. Pomaga mi to na bieżąco dostosowywać listę pytań, którą już wcześniej sobie przygotowałam.

Potwierdź termin

Przed każdym terminem rozprawy, na jeden dzień przed, warto jest zadzwonić do sądu i potwierdzić termin, godzinę oraz numer sali, w której ma odbyć się rozprawa. Nie zdarza się to często, ale czasem termin bywa odwołany na ostatnią chwilę z powodu np. choroby sędziego, a sala może być zmieniona. Warto zaoszczędzić sobie czas, żeby później nie wracać z sądu z kwitkiem albo w biegu i stresie nie szukać innego numeru sali tuż przed wywołaniem sprawy na wokandzie.

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

 

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x