W sytuacji, gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest uprawnione i obowiązane do jej wykonywania. Istotne sprawy dziecka powinny być przedmiotem wspólnej decyzji rodziców. Niestety, często zdarza się, że rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia, np. co do zmiany miejsca zamieszkania, wyboru szkoły, sposobu leczenia czy dodatkowych szczepień ochronnych. Co w jakiej sytuacji można zrobić?
Pojęcie istotnych sprawa dziecka
Sprawy istotne dziecka to m.in. decyzje dotyczące imienia i nazwiska dziecka, miejsca jego pobytu, wyboru szkoły i przyszłego zawodu, wyjazdu za granicę, na wakacje, zmiany obywatelstwa, określenia kierunku wychowywania dziecka czy przeprowadzenia poważniejszych zabiegów medycznych i badań itp. (por. J. Ignatowicz, w: Piątowski, System PrRodz, s. 808; H. Haak, Władza rodzicielska. Komentarz, Toruń 1995, s. 59).
Brak porozumienia
W braku porozumienia co do podjęcia decyzji w przedmiocie istotnej sprawy dziecka, rodzice powinni złożyć wniosek o wydanie rozstrzygnięcia w przedmiocie istotnych spraw dziecka do właściwego sądu opiekuńczego.
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy – sąd opiekuńczy, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, a w razie braku miejsca zamieszkania – według miejsca pobytu, w razie braku miejsca pobytu – Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział Rodzinny i Nieletnich. Sprawa toczy się w postępowaniu procesowym.
Postępowanie w przedmiocie istotnych spraw dziecka wszczynane jest na wniosek i toczy się w trybie nieprocesowym. Opłata od wniosku wynosi 100 zł (art. 23 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Autor:
Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.