Kim jestem?

Nazywam się Zuzanna Lewandowska i jestem adwokatem, blogerką, a od niedawna także mamą. W dzisiejszych czasach wiele osób szuka wiarygodnych informacji, między innymi tych z zakresu prawa, w pierwszej kolejności w internecie. Niestety, język, w którym mówi się i pisze o prawie, nie zawsze jest przystępny. W odpowiedzi na te potrzeby i problemy powstał niniejszy blog, który obecnie zarejestrowany jest jako tytuł prasowy.

Zapraszam do lektury!

NAJNOWSZE POSTY

 • Co to jest ugoda pozasądowa?
  ,

  Pierwsze, co nam się kojarzy ze sporami, to to, że jedyną możliwą drogą do zażegnania istniejących waśni między stronami każdego konfliktu stosunku prawnego jest rozstrzygnięcie sprawy przez niezależny, niezawisły i bezstronny sąd. Nic bardziej mylnego! Mowa o tzw. ugodzie pozasądowej, czyli rozwiązaniu, pozwalającemu zaoszczędzić czas i pieniądze, niwelując przy tym niepotrzebny dodatkowy stres, który najczęściej towarzyszy konieczności stawienia się w sądzie.

  Czytaj dalej

 • Formy zatrudnienia aplikantów
  , ,

  Wstyczniu rozpoczyna się kolejny rok szkoleniowy na aplikacjach prawniczych. Niektórzy będą kontynuować swoją przygodę do zawodu adwokata czy radcy prawnego, a inni wyczekiwać z niecierpliwością samych początków. Nieuniknione są więc myśli o dalszej karierze zawodowej. Formy zatrudnienia aplikantów są różne. Która dominuje i na co może liczyć młody prawnik?

  Czytaj dalej

 • Dowody w sprawie rodzinnej
  , ,

  Jakiś czas temu natknęłam się na bardzo ciekawą wypowiedź pewnej Pani Mecenas, która dotyczyła postępowania dowodowego w sprawie podatkowej i różnego podejścia pełnomocników do taktyki procesowej. Przypomniałam sobie, w jak wielu sprawach, zwłaszcza rodzinnych, takich jak rozwody i władza rodzicielska czy kontakty z dzieckiem, otrzymywałam ogromną ilość dokumentów, które miały zostać przedłożone w sądzie jako dowód na korzyść klienta. Jak to jest z tymi dowodami? Czy rzeczywiście im więcej tym lepiej?

  Czytaj dalej

 • Kaucja w umowie najmu
  ,

  Umowa najmu lokalu mieszkalnego należy do najczęściej zawieranych w naszym codziennym życiu. Na jej podstawie wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy do używania lokal mieszkalny przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Jest to umowa uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Często zdarza się, że zawarcie umowy najmu uzależnione jest od wpłacenia kaucji. Czym jest kaucja i jak ją odzyskać?

  Czytaj dalej

 • Ty też możesz zostać pracodawcą!
  ,

  Wielu z nas nie dziwi już zapewne obecność obywateli Ukrainy, Rosji czy innych krajów spoza Unii Europejskiej w Polsce. Jak wiadomo, obywatele tych państw przyjeżdżają do Polski do pracy. Zatrudnienie podejmują w agencji tymczasowego zatrudnienia lub u innych pośredników. Czy możesz być pracodawcą, nie będąc jednocześnie przedsiębiorcą, i zatrudnić cudzoziemca do pomocy w prowadzeniu domu lub w opiece nad osobą starszą?

  Czytaj dalej

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE

Chcesz się ze mną skontaktować?