Stan epidemii w Polsce – co to oznacza?

W piątek 13 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, o czym pisałam w zeszłym tygodniu. Tydzień później, 20 marca, Minister Zdrowia wraz z Premierem poinformowali o ogłoszeniu stanu epidemii w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Ponad 600 osób zarażonych, niespełna 1.000 hospitalizowanych oraz kilkadziesiąt tysięcy osób objętych kwarantanną – tak obecnie przedstawia się bilans COVID-19. Z czym wiąże się stan epidemii?

Definicja stanu epidemii

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1239) stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Z kolei sama epidemia, to wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących (art. 2 pkt 9 ustawy).

W Polsce stan epidemii wprowadzony został od 20 marca 2020 r. do odwołania w związku z zarażeniami wirusem SARS-CoV-2 na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. w zeszły piątek.

Kolejne zmiany w funkcjonowaniu kraju

Wprowadzenie stanu epidemii pozwoliło nałożyć kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem, które mają zapobiec dalszemu jego rozprzestrzenianiu, przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych obostrzeń:

  • wydłużono zamknięcie placówek oświatowych i szkół wyższych do Świąt Wielkanocy (12-13 kwietnia);

  • podwyższono kary pieniężne za złamanie obowiązku kwarantanny z 5.000 zł do 30.000 zł;

  • wprowadzono dodatkowy monitoring osób objętych kwarantanną;

  • wprowadzono nakaz udostępnienia prywatnych nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych w planach przeciwdziałania epidemii;

  • umożliwiono delegowanie konkretnych osób do walki z epidemią na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lub wojewody. Odmowa będzie wiązała się z nałożeniem kary grzywny. Delegacja może trwać 3 miesiące, nie będą mogły być do niej wyznaczone m.in. osoby poniżej 18 i osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby ze zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi, za pracę będzie przyznawane wynagrodzenie, a koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia będą zwracane;

  • umożliwiono wprowadzenie ograniczenia poruszania się osób i wykorzystania środków transportu;

  • umożliwiono wyznaczenie tzw. „strefy zero”, czyli miejsc, w których epidemia jest szczególnie groźna, co pozwala na ograniczenie ruchu w tej okolicy (np. czasowe zamknięcie danego regionu lub miasta).

W nowych przepisach nie ma już ograniczenia prowadzenia obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Nowe rozporządzenie zakłada, że w galeriach handlowych otwarte mogą być jedynie sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi i środkami czystości, medycznymi i farmaceutycznymi, remontowo-budowlanymi, dla zwierząt, prasą oraz paliwami.

Ponadto, w galeriach handlowych mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze oraz gastronomiczne (tylko w formie „na wynos” lub dowozu). Z handlu wyłączone są wyspy handlowe.

Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu majowych wyborów.

Co ze szkołami i procesem kształcenia?

Minister Edukacji wprowadził szereg zmian, które mają umożliwić kształcenie na odległość w związku z epidemią. Nowe przepisy mają obowiązywać od 25 marca do 10 kwietnia, w którym to terminie aktualny będzie obowiązek realizowania podstaw programowych w szkołach. Za organizację kształcenia na odległość odpowiadać ma dyrektor szkoły, który ma m.in. ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas przy uwzględnieniu równomiernego obciążenia ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowania tych zajęć, jak również możliwości psychofizycznych ucznia. 

Ministerstwo Edukacji wskazuje, że kształcenie na odległość będzie musiało uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z komputera, telewizora czy tabletu, ich dostępności w domu dla uczniów, wieku i etapu rozwoju uczniów, a także ich sytuacji rodzinnej.

Nauczyciele mają uzyskać możliwość monitorowania postępów w nauce i sprawdzania wiedzy ucznia, a w okresie czasowego zawieszenia zajęć ograniczony jest ich obowiązek świadczenia pracy na terenie szkoły, z wyłączeniem przypadków gdy jest to niezbędne do realizowania zajęć z uczniami zdalnie lub w inny sposób, lub gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania szkoły. Ograniczenie obowiązku świadczenia pracy na terenie przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej dotyczy również pracowników administracji i obsługi, z wyjątkiem przypadków  gdy jest to niezbędne dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania tych jednostek.

Nie pozostaje nam nic innego, jak żywić nadzieję, że Święta Wielkanocy będziemy mogli spędzić z naszymi rodzinami. Nie będzie to jednak możliwe bez samodyscypliny i stosowania się Polaków do zaleceń.

 

Autor:

Zuzanna Lewandowska – adwokat oraz autorka bloga PrawnikLewandowska.pl o prawie i zawodzie prawnika. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, ale doświadczenie zawodowe zdobywała także w innych dziedzinach prawa. Przez wiele lat współpracowała z renomowanymi kancelariami prawnymi w Warszawie, a obecnie prowadzi indywidualną praktykę adwokacką. Wspiera klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców w całej Polsce, w tym również online. Na Instagramie prowadzi konto @prawniklewandowska, na którym dzieli się treściami o prawie, zawodzie adwokata, edukacji, rozwoju i macierzyństwie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w swojej sprawie albo masz pytania, skontaktuj się ze mną pod numerem telefonu: +48 510 668 414 lub adresem e-mail: kontakt@kancelarialewandowska.com

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne
Pokaż wszystkie komentarze
0
Pozostaw proszę komentarz, jestem ciekawa Twojej opinii!x